منو

n00013057-b

نگاهی گذرا به فعالیت چند دلال بزرگ نفت و سوخت ایران نشان می دهد که یکی از آنها با راه اندازی موسسات خیریه فراوان در این مسیر حرکت می کند و توانسته است علاوه بر گسترش فعالیت های خود٬ حمایت بسیاری از چهره های سیاسی را کسب کند در حالی که وی ذاتا یک دلال است و از همکاران سعید العقیلی بوده و است.

سید حمید حسینی در گفت و گو با روزنامه شرق از مرگ سعید العقیلی خبر داد. سعید العقیلی که به عنوان یکی از سرحلقه های ویژه قاچاق سیگار و سوخت شناخته می شود یک اصل مهم را برای فعالیت های خود قائل بود؛ امور خیریه.

امروزه سیاری از دلال ها و قاچاقیان با سوءاستفاده از موسسات خیریه و کمک های اجتماعی نه تنها سعی دارند خود را به عنوان یک خیر معرفی کنند بلکه فعالیت های غیرقانونی خود را از محل این موسسات انجام می دهند. سیستم پولشویی که مبدع آن «آل کاپون» ایتالیایی است.

او در شهر شیکاگو ساکن بود و در ایامی که خرید و فروش مشروبات الکلی در آمریکا ممنوع بود ثروت و قدرت بسیاری کسب کرده بود. او در شهرهای مختلف آمریکا ماشین لباسشویی های فراوانی بکار گرفت که با سکه کار می کرد. منابع مالی حاصل از این رخت شویی ها به جساب او واریز می شد تا روند مالی او حساسیت برانگیز نشود. او با این کار خیریه اقدام به پولشویی می کرد و از آن روز به بعد واژه پولشویی به ادبیات اقتصادی جهان اضافه شد.

حالا در ایران نیز دلال ها همه صاحب خیریه هستند؛ العقیلی در لار مدرسه و مسجد می ساخت تا از این طریق بر فعالیت های خود سرپوش می گذاشت و جالب آنکه این مدارس تعالیم مذهب سنت را در دستور کار خود قرار می داد.

دیگر همکاران او نیز به تاسیس موسسات خیریه و کمک به سازمان های اجتماعی مشغول شدند و با کسب اعتبار اجتماعی و مخفی کردن منابع مالی خود٬ همچنان به فعالیت های مافیایی مشغول هستند.

بیش از ۴۰ هزار موسسه خیریه در کشور فعال هستند که بیشتر این موسسه‌ها حاضر به افشای صورت‌های مالی، میزان منابع درآمدی و هزینه‌های‌ خود نیستند. این موسسه‌ها سالانه در قالب کمپین‌های جمع آوری کمک مالی، مبالغ هنگفتی کمک نقدی و غیرنقدی دریافت می‌کنند. از سوی دیگری بسیاری از موسسات خیریه با تاسیس شرکت‌های تجاری و صنعتی به فعالیت‌های اقتصادی نیز مشغول هستند تا درآمد حاصل از آن را صرف امور خیر و کمک به نیازمندان کنند.

نگاهی گذرا به فعالیت چند دلال بزرگ نفت و سوخت ایران نشان می دهد که یکی از آنها با راه اندازی موسسات خیریه فراوان در این مسیر حرکت می کند و توانسته است علاوه بر گسترش فعالیت های خود٬ حمایت بسیاری از چهره های سیاسی را کسب کند در حالی که وی ذاتا یک دلال است و از همکاران سعید العقیلی بوده و است.

نام این دلال نفتی در میان نام هایی دیده می شود که در ماجرای اخلال ارزی در کشور افشا شد اما به واسطه امور خیریه خود هیچ اتفاقی برایش رخ نداد.

هرچند موسسات خیریه منشا خیر و برکت برای نیازمندان هستند اما عدم نظارت دقیق بر آنها و «ویترین» بودنشان موجب شده تا اقدامات پولشویی دیده نشود. این دلال نفتی نیز بشدت فعالیت خود را در این حوزه افزایش داده است بطوری که توانسته است حمایت برخی افراد ذی نفوذ را کسب کند.

منبع: عصرنفت

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0