منو

1106

گروه امورزیربنایی-معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: در صورتی که نظارت جدی بر تصمیم های حوزه شهرسازی اعمال نشود و تصمیم گیری ها در حوزه شهرسازی شفاف نشود، تولید رانت می کند.

پیروز حناچی با تاکید بر پیش‌بینی راهکارهای لازم در شورای‌عالی معماری و شهرسازی برای جلوگیری از رانت و انضباط شهری برای تحقق شعار سال ۱۳۹۵، افزود: جلوگیری از رانت در شهرسازی با شفاف ‌سازی و افشای اطلاعاتی که نباید پشت درهای بسته بماند دردستور کار شورای ‌عالی معماری است.

وی یادآور شد: محور هشتم اقتصاد مقاومتی، جلوگیری از رانت و ایجاد انضباط است که شکل حاد رانت را ما در شهرسازی داریم، لذا اگر مراقبت و نظارت جدی بر تصمیمات حوزه شهرسازی اعمال نشود، مجوزهایی که کلان نگری و همه جانبه نگری را مدنظر قرار ندهد، می‌توانند تولید رانت کند.

دبیر شورای‌عالی معماری و شهرسازی افزود: تولید رانت به دو طریق قانونی و غیرقانونی شکل می‌گیرد که جلوی ادامه طریقه غیرقانونی را می‌توان با ابزارهای قانونی گرفت، اگرچه در برخی موارد دشوار است، اما قابلیت انجام و تحقق دارد هرچند که ممکن است رانت شکل و ظاهری قانونی پیدا کند؛ مثل تصویب بعضی طرح‌های موضوعی یا موضعی که ممکن است به نفع اشخاص یا گروه‌های خاص صورت گیرد.

معاون وزیر راه وشهرسازی تاکید کرد: در این مورد صرفا از طریق شفاف ‌سازی و ارایه اطلاعات کلیه مصوبات و تصمیمات است که می‌توان جلوی ایجاد رانت را گرفت به گونه‌ای که اطلاعات پشت درهای بسته اتاق‌های تصمیم گیری پنهان نماند.

دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی اضافه کرد: بدین معنا اگر مجوز خاصی با روش‌های غیرقانونی به نفع فردی صادر شده باشد، با انتشار نام مالک، نام متقاضی و مرجع صادر کننده بسیار راحت می‌توان جلوی ادامه آن روند غیرقانونی را گرفت.

حناچی تاکید کرد: تا زمانی که اطلاعات منتشر نشود به طور طبیعی کسی اطلاع پیدا نمی‌کند تا جلوی روند غیرقانونی گرفته شود و برخوردهای لازم نیز صورت نمی‌گیرد، ضمن آنکه کمیسیون‌های مختلفی که در سطوح کلان و یا حتی محلی، در حوزه شهرسازی تصمیم‌گیر هستند، از مواضعی هستند که با شفاف سازی مصوبات آنها، می‌توان نظارت همگانی بر عملکرد آنها انجام داد تا از این طریق جلوی انجام تصمیمات را که ممکن است ایجاد رانت کند، گرفته شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: سال گذشته شورای ‌عالی معماری و شهرسازی تصویب کرد که باید مصوبات‌ کمیسیون‌های ماده ۵ منتشر شود و هم اکنون نیز مصوبات ماده ۵ تمام استان‌ها باید بر روی سایت هر استان قرار‌گیرد، در این راستا اگر مصوبه‌ای منتشر نشود به معنای این است که مسیر قانونی را طی نکرده است و از طریق شورای‌ عالی معماری و شهرسازی موضوع پیگیری می‌شود.

وی درپایان بر ایجاد نظم و انضباط شهری تاکید کرد و افزود: اساسا شهرسازی به معنای ایجاد انضباط در شهرهاست. یعنی اینکه بر اساس مطالعاتی که انجام می‌شود در کدام یک از نقاط شهر، به چه ترتیبی، به چه میزانی و با چه کیفیتی ساخت و ساز انجام شود و نوع نگاه ما به این موضوع هم برگرفته از جهت گیری عمومی ما نسبت به تحقق شعار امسال است.

کمیسیون ماده ۵ وفق مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی تشکیل می شود و بررسی و تصویب طرح تفصیلی شهرها و همچنین اعمال تغییرات احتمالی آن از وظایف این کمیسیون است و بر اساس اعلام دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی، انتشار مصوبات کمیسیون‌های ماده ۵، از طریق مدیران شهرسازی، مدیران استانی و معاونان عمرانی استانداری‌ها پیگیری می شود.

منبع: جهان اقتصاد

didebanSH

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0