منو

justice

علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: به دنبال آن هستیم تا بتوانیم مالیات را به سمت مصرف‌کننده سوق دهیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به وضعیت پرداخت مالیات در کشور و با بیان اینکه به دنبال آن هستیم تا بتوانیم مالیات را به سمت مصرف‌کننده سوق دهیم، اظهار کرد: در گذشته سهم مالیات مصرف‌کنندگان تقریبا نزدیک به صفر بود که با اعمال قانون مالیات بر ارزش افزوده، شرایط تغییر پیدا کرد و هم‌اکنون ۴۰ درصد از مصرف‌کننده مالیات اخذ می‌شود.

طیب‌نیا با اشاره به آنکه، ۵۰درصد «جی.دی.پی» کشور را از پرداخت مالیات معاف کرده‌ایم، اظهار کرد: این امر موجب انتقال فشار به بخش‌های کوچک‌تر شده و سبب شده است که بیشترین فشار مالیاتی بر دوش بخش صنعت باشد که این موضوع درست نیست و نیازمند اصلاح جدی است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه اگر معافیت‌های غیرضروری را حذف کنیم دیگر فشار روی گروه‌های خاص کمتر خواهد شد، افزود: بخش قابل ملاحظه‌ای از اشتغال کشور را کاسبان تامین می‌کنند و در عین حال نیازهای مصرفی کشور را هم تامین می‌کنند، بنابراین ما وظیفه خود می‌دانیم مشکلات مشاغل کشور را بررسی کنیم و اقدامات موثر را برای رفع آنها انجام دهیم.

وی با اشاره به آنکه مبنای ما برای اخذ مالیات، فروش است، گفت: متاسفانه در برخی جاها نمی‌توانیم مالیات بحق را دریافت کنیم و در جای دیگر بیش از حد انصاف و عدل وصول کنیم که این بی‌عدالتی است و زمینه‌ساز فساد در کشور خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در طرح جامع مالیاتی به این مسائل توجه شده است، ادامه داد: امیدواریم سیستم مالیاتی را تا پایان سال جاری تدوین کنیم و براساس این طرح همه مودیان مکلف می‌شوند، اظهارنامه مالیاتی تقدیم کنند، امامیزان وصول این افراد با یکدیگر متفاوت خواهد بود و به نوعی عدالت را در وصول مالیات اجرایی خواهیم کرد.

طیب‌نیا اضافه کرد: سامانه متمرکز اطلاعات مالیاتی در کشور را با تمرکز بر مودیان بزرگ ایجاد خواهیم کرد و در ادامه نیز به سمت مودیان کوچک‌تر خواهیم رفت.

وزیر امور اقتصاد و دارایی ابراز داشت: گریزی از ارائه اظهارنامه نخواهد بود، زیرا اگر فردی اظهارنامه ندهد، ما برای وی اظهارنامه می‌دهیم و با اخذ مالیات براساس اظهارنامه می‌توان مالیات را عادلانه کرد.

وی با اشاره به آنکه ابزار تشویقی مانند پرداخت هزینه‌های نصب سامانه مالیات و تخفیف پنج ساله نیز در این سامانه وجود دارد، گفت: اطلاعات شغلی در سیستم مالیاتی ثبت می‌شود که هم‌اکنون این نرم‌افزار به‌صورت پایلوت در اصفهان و کرمانشاه به‌صورت آزمایشی در حال کار است و این نرم‌افزار به‌صورت کاملا اتوماتیک و بدون دخالت انسانی است به‌گونه‌ای که مودی نمی‌داند کی و کجا به پرونده او رسیدگی می‌شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان آنکه این سیستم بروز فساد را از بین می‌برد یا آن را کاهش خواهد داد، افزود: در آینده نزدیک عدالت مالیاتی برآورده خواهد شد.

منبع: فرصت امروز

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0