منو

139309101507589574196364

وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی با بیان این که بانک ها باید در خدمت اقتصاد باشند نه اینکه اقتصاد تحت تاثیر بانک ها باشد گفت: در قوه قضائیه فعالیت های خوبی برای شفافیت در حوزه اقتصاد صورت گرفته اما باید بی رحمانه با مفسدان اقتصادی نیز برخورد کند.

محمد جواد ایروانی پیش از خطبه های نمازجمعه تهران به تبیین دیدگاههای خود در خصوص اقتصاد مقاومتی پرداخت و افزود: در قوه قضائیه کارهایی که به شفافیت می انجامد مثل طرح کاداستر در حال انجام است که این موضوع سوء استفاده در نقل و انتقالات و تصرفات منابع طبیعی را کاهش می دهد و باید در مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز سازمان یافته عمل کرد.

وی با بیان اینکه در قوه قضائیه قضات پاکدامن بسیاری فعالیت می کنند، اظهار داشت: مفسدان اقتصادی شگردها و تکنیک هایی دارند که می گویند ما به بالا وصل هستیم که این موضوع در دستور کار قوه قضاییه است و باید بی رحمانه با آنها برخورد کند چون به هیچ جا وصل نیستند و فقط به پولشان وصل هستند و باید چون یک منکر بزرگ با آنها برخورد شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود اصلاح عملکرد سیستم بانکی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی را یک ضرورت دانست و گفت: قانون بانکداری بدون ربا قانون خوبی است.

 ۶۰ درصد منابع مالی بانکها صرف امور غیر تولیدی می شود

وی با بیان اینکه وام با نرخ های بالا برای تولید صرفه دار نیست، گفت: طبیعی است که ۶۰ درصد منابع مالی بانکها صرف امور غیر تولیدی می شود ، باید تلاش شود بانکداری غیر ربا اجرایی شود، چرا که بانکداران می گویند باید سود متناسب با بازدهی فعالیتی شود که به آن وام داده می شود نه اینکه رقمی را تعیین کند که تولید را تحت الشعاع قرار دهد.

وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک ها باید در خدمت اقتصاد باشند نه اینکه اقتصاد تحت تاثیر بانک ها باشد.

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه در موضوع نقدینگی باید بخش تولید و غیرتولید از هم مشخص شود، خاطرنشان کرد: الزامی کردن بخشی از تسهیلات برای تولید در رشته های مختلف که اکنون این موضوع رها شده است، باید عملیاتی شود، پس زمان جنگ اقتصاد چگونه روی پای خودش مقاومت کرد، به خاطر این که به تولید کمک می شد.

ایروانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که اگر مهمات ما در میدان نبرد به اندازه کافی باشد دشمن به این سادگی دست به جنگ نمی زند گفت: در حوزه اقتصاد نیز اینگونه است و از این منظر باید اقتصادمان مقاوم باشد .

ایروانی افزود : اقتصاد مقاومتی ، اقتصادی ریاضتی نیست تا موج بیکاری کاهش خدمات بهداشتی درمانی و آموزشی را در بر داشته باشد بلکه رشد پویا ، مستمر و اشتغالزاست و نگاهش به آینده منطبق با منافع ملی است و اصل آن ایجابی و ویژه شرایط تحریم است.

وی گفت: اقتصاد مقاومتی اتفاقاً پس از برجام اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا مدیریت نقدینگی منابع ارزی باید لحاظ شود تا بطور بهینه از این منابع استفاده شود .

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مولفه های مختلف اقتصاد مقاومتی نظیر مردمی کردن اقتصاد ، مبارزه با فساد، اصلاح عملکرد نظام بانکی ، اصلاح سیاست های تجاری و الگوی مصرف گفت: رشد طبقه متوسط با دانش بنیان کردن اقتصاد موجب رقابت پذیری و رونق اقتصادی خواهد شد.

ایروانی افزود: فعالیت های اقتصادی در مناطق مختلف کشور در عرصه های صنعتی ، معدنی ، شیلات ، زراعت ، گردشگری ، گردشگری اسلامی و اقتصاد دریایی برنامه ریزی شده است که باید از همه این منابع برای رسیدن به رشدی متوازن استفاده شود.

وی گفت: ارزش افزوده را نیز باید در داخل کشور ایجاد کنیم و برای مثال سنگ آهن را به صورت خام صادر نکنیم .

ایروانی افزود: همراستایی کلی سیاست های تجاری ، پولی و مالی موجب می شود سیاست ها مقوّم تولید ملی شود .

وی گفت: شفافیت و سلامت اقتصادی و مبارزه با فساد نیز مشوق سرمایه گذاری و تولید است .

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به ۱۰ اقدام اساسی که مقام معظم رهبری درخصوص سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بیان فرموده اند اشاره کرد و افزود: برای اینکه زحمات همه کسانی که در اقتصاد مقاومتی تلاش می کنند باید به ۲۴ بند که در مقابل اقدامات اساسی سیاست های کلی آمده توجه شود تا موردی فراموش نشود. مثلاً وقتی راجع به تولید ملی صحبت می شود در حالیکه در دستور سیاست های پولی نیست باید در دستور قرار گیرد.

ایروانی با تشکر از اقدامات دولت برای اقداماتی که به منظور احیای واحدهای تولیدی دچار مشکل، صورت گرفته یا تسهیل کسب و کار برای مناطق مختلف کشور گفت: این کارها بسیار خوب است و باید ادامه یابد.

 اصلاح عملکرد نظام بانکی برای محقق شدن بانکداری بدون ربا ضروری است

وی اصلاح عملکرد نظام بانکی را برای محقق شدن بانکداری بدون ربا ضروری دانست و افزود: بانکها واسطه وجوه و در خدمت اقتصاد هستند اما نباید به گونه ای عمل شود که اقتصاد تحت تاثیر بانک ها قرار گیرد.

ایروانی گفت: نرخ سود بانک ها حتماً باید پایین بیاید و بخشی از تسهیلات نیز برای رشته های مختلف تولید باید اختصاص یابد و از نقدینگی بانک ها برای بخش تولید استفاده شود زیرا نقطه کلیدی این است که تسهیلات بانکی باید تولید محور شود.

وی با اشاره به اینکه در دنیا صندوق هایی به نام صندوق های جسورانه تشکیل شده است تا برای تبدیل ایده به فناوری وام دهند افزود: در کشور ما نیز باید به این مهم توجه شود .

ایروانی گفت: سیاست های تجاری ما واردات محور است و برای عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی باید این سیاست ها تسهیل گر صادرات تولید محور ما شود .

وی افزود: در دنیا حمایت گری نوین در تجارت اعمال می شود به گونه ای که به صورت غیر ملموس محدودیت هایی برای واردات می گذارند تا تولیدشان رونق یابد که این مهم نیز باید مدنظر قرار گیرد.

ایروانی گفت: انجمن های صنفی ما خوشبختانه به تولید نگاه ویژه ای دارند که این بسیار مبارک است بنابراین سیاست ها و تعرفه های ما نباید ناامیدکننده تولید کنندگان باشد.

وی به تاکید مقام معظم رهبری برای مبارزه با قاچاق کالا اشاره کرد و افزود: استانداردها و انضباط های مالی حتماً باید اعمال و سیاست های تجاری باید اصلاح شود .

ایروانی به قاچاق میوه اشاره کرد و گفت: باید از ورود قاچاق میوه که علاوه بر ضرر اقتصادی موجب تغییر ذائقه مردم و ایجاد مطالبه جدید برای میوه های ناشناخته خواهد شد؛ ممانعت شود.

وی به تسهیل کسب و کار خرد و متوسط در دنیا در اقتصادهای منظم مانند کشورهای آلمان و سوئد و اقتصادهای باز مثل اقتصاد آمریکا ، چین و هند اشاره کرد و افزود: در این کشورها جهش های اقتصادی به رونق کسب و کارهای خرد و کوچک بستگی دارد و ما باید در این مسیر با تامین مالی خرد در بانک ها گام برداریم.

ایروانی با اشاره به اینکه در کشور برای تامین روغن مشکل زیادی داریم گفت: دستگاه های مدرنی در دنیا آمده است که براحتی از دانه های کنجد رونق کنجد استخراج می کنند اما اگر کسی بخواهد چنین دستگاهی خریداری کند آنقدر از وی مجوز و شرایط و محوطه کار می خواهند که طرف پشیمان می شود.

دولت انحصار ندهد

وی در بخش دیگری از سخنانش به دادن انحصارات دولت اشاره کرد و گفت : دولت باید در این زمینه تدبیری بیاندیشد تا همه حس کنند می توانند در گرفتن این انحصارات ورود کنند.

ایروانی اصلاح الگوی مصرف را بسیار مهم دانست و افزود: در این زمینه کارهای خوبی انجام شده است اما باز باید مطالبه عمومی صورت گیرد تا این فرهنگ الگوسازی شود و تعمیم یابد .

وی به مبحث تعصب داشتن به کالاهای ایرانی اشاره کرد و گفت: همه می دانید که صدها برند ایرانی در حال حاضر در کشور وجود دارد که بهتر از کالای وارداتی خارجی است و این یک غنیمت است بنابراین تولید کنندگان باید افق دیدشان برتر باشد و برای اینکه برند شوند باید به خدمات پس از فروش خود بسیار توجه کنند .

ایروانی فناوری هسته ای را پیچیده ترین و پیشرفته ترین فناوری ها دانست و افزود:وقتی ما به این فناوری دست یافته ایم مانند این است که چون که صد آمد نود هم پیش ماست .

وی به نقش بسیار مهم و تاثیرگذار توزیع کنندگان ، عرضه کنندگان و فروشندگان اشاره کرد و گفت: گاه دیده می شود که فروشندگان ما ُمبلغ کالاهای خارجی هستند اینها باید توجه داشته باشند در اقتصاد مقاومتی همین که کالای با کیفیت ایرانی را به مشتریان معرفی کنند نقش تعیین کننده ای دارند.

سخنران دوم پیش از خطبه های نمازجمعه تهران به نقش قوه مقننه که در حال تصویب احکام دائمی پنج ساله کشور، برنامه ششم و بودجه ۹۵ است اشاره کرد و افزود: از نمایندگان مجلس می خواهم بیشتر وقتشان را به نظارت بر تحقق و اجرای قوانین اختصاص دهند زیرا کثرت قوانین خود پیچیدگی ایجاد می کند و موجب سوء استفاده خواهد شد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان سخنان خود به نقش نهادهای عمومی و انقلاب اسلامی در اقتصاد مقاومتی نیز اشاره کرد و افزود: این نهادها می توانند در حد وسع و توان برای راه اندازی کسب و کارهای کوچک و تامین مالی برای تولید کنندگان خرد در مناطق محروم کشور کمک کنند.

منبع: تسنیم

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0