منو

139403161630046455440734

بر اساس مستندات مرکز آمار ایران ضریب جینی در دولت روحانی افزایش یافت که نشان از افزایش بی‌عدالتی و فاصله طبقاتی در این دولت و بدتر شدن وضعیت فقرا به‌خصوص در روستاها است.

گزارش مرکز آمار ایران از چگونگی توزیع درآمد در سال ۱۳۹۳ منتشر شد، یکی از شاخص‌های سنجش نابرابری درآمد جامعه، ضریب جینی است. ضریب جینی عددی است بین صفر و یک (یا صفر و صد در صد) که در آن صفر به‌معنی توزیع کاملاً برابر درآمد یا ثروت و یک به‌معنای نابرابری مطلق در توزیع درآمد و ثروت است.

سال‌هاست که شاخص‌های نابرابری از طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار مرکز آمار ایران محاسبه و به سیاست‌گذاران، اقتصاددانان و کاربران اصلی طرح ارائه می‌شود.

محاسبات صورت‌گرفته به‌روی داده‌های طرح که معتبرترین اطلاعات موجود در کشور در این حوزه است گویای چگونگی به ثمر رسیدن سیاست‌های صورت گرفته در حوزه عدالت و برابری است.

نگاهی به نتایج شاخص‌های نابرابری در سال ۱۳۹۳ در مناطق شهری و روستایی و کل کشور نشان می‌دهد، ضریب جینی در سال ۱۳۹۳ در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به‌ترتیب ۰٫۳۷۸۸، ۰٫۳۶۰۹ و ۰٫۳۴۰۱ بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۲ که ضریب جینی در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به‌ترتیب ۰٫۳۶۵۰، ۰٫۳۵۱۲ و ۰٫۳۲۴۳ بوده، افزایش یافته یعنی فاصله طبقاتی بیشتر، فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شدند.

این در حالی است که ضریب جینی در کشور، شهرها و روستاها از سال ۸۵ به بعد روند نزولی گرفته بود که نشان از افزایش عدالت و کاهش فاصله طبقاتی داشت.

بر اساس این گزارش، سهم ده درصد ثروتمندترین به ده درصد فقیرترین جمعیت از درآمد کشور در سال ۱۳۹۳ در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به‌ترتیب ۱۲٫۳۳، ۱۰٫۳۷ و ۹٫۷۲ بوده است که این رقم در سال ۱۳۹۲ که سهم ده درصد ثروتمندترین به ده درصد فقیرترین جمعیت از درآمد در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به‌ترتیب ۱۰٫۶۸، ۹٫۵۱ و ۸٫۲۳ بوده، افزایش یافته و نشان می‌دهد ثروتمندترها ثروتمندتر شدند.

جداول و نمودارهای مرکز آمار ایران از ارقام ضریب جینی به‌شرح زیر است:

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0