منو

JamNewsImage10225384

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اقتصاد مقاومتی که اساس تکیه بر توانمندی‌های داخلی است تنها با اتکا به توان و کار ایرانی‌ها در عرصه‌های مختلف تحقق یافتنی است و به راحتی می‌توان بدون شعارزدگی در این عرصه موفق عمل کرد.

منصور حقیقت‌پور در مورد نام‌گذاری سال به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اظهار کرد: مقام معظم رهبری سال‌هاست که بر محور اقتصاد مقاومتی با تکیه بر توانمندی‌های داخلی بدون چشم‌داشت همراهی‌ها و حمایت‌های کشورهای بیگانه تاکید می‌کنند و در پیام نوروزی و سخنرانی مفصل خود در حرم رضوی نیز راهکارهای اقدام و عمل در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی را به خوبی ترسیم کردند تا همه به اهمیت و اساس کار و رویکردهای واقعی در این حوزه واقف باشند.

وی با یادآوری اینکه دولت یازدهم به جای توجه به مقوله‌های تقویت روابط با کشورهای دیگر با هدف توانمندسازی اقتصاد داخلی، بهتر است به توانمندی‌های داخلی تکیه کرده و با استفاده از ظرفیت جوانان و فعالیت‌های مثبتی که در عرصه‌های مختلف ایجاد فرصت‌های اشتغال و کارآفرینی انجام می‌شود، بتوان حرکتی مثبت و سازنده را به انجام رساند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با یادآوری اینکه امروز بیش از هر زمان دیگر کشور ما به توانمندی‌های اقتصادی با تکیه بر سرمایه‌های داخلی نیازمند است تا بتوان به راحتی از گردنه صعب‌العبور مشکلات و تنگناهای اقتصادی گذشت، تصریح کرد: مقام معظم رهبری ابعاد مختلف و جدیدی از اقتصاد مقاومتی را که عنصر و عامل اصلی خروج از رکود و مشکلات اقتصادی است، به راحتی تبیین کرده و بر اهمیت و اساس رویکردهای نجات‌بخش اقتصاد کشور به صورت مفصل تاکید کردند که قطعاً توجه به این مؤلفه‌ها می‌تواند کشور ما را در گذر از عرصه‌های مختلف اقتصادی به سمت یک حرکت قوی و قدرتمندانه در تحقق مؤلفه‌های اقتصاد بومی سوق بدهد.

حقیقت‌پور با بیان اینکه باید با شناسایی توانمندی‌ها و مؤلفه‌های مزیت‌دار اقتصادی نسبت به تولید ثروت و ایجاد فرصت‌های اشتغال اقدامی عملی را انجام داد، گفت: احیای تولید داخلی باید هم در برنامه ششم توسعه و هم برنامه سالانه مورد توجه قرار گیرد چرا که اگر تولید داخلی تقویت شود، واردات و حتی قاچاق به حداقل می‌رسد.

وی ضرورت دور شدن از توجه به واردات بی‌رویه را به عنوان تضعیف‌کننده تولید داخلی یادآور شد و افزود: در رقابت با تولید کالاهای داخلی و خارجی باید هر ایرانی براساس مزیتی که وجود دارد نسبت به انتخاب کالای داخلی خود پیش‌قدم باشد.

حقیقت‌پور با اشاره به تصویب برجام در مجلس و ضرورت اجرایی شدن آن با توجه به شاخصه‌های تعیین شده، بیان کرد: برجام به معنای بی‌توجهی به منابع داخلی نیست بلکه باید با پرهیز از هدر رفت منابع مالی به فکر تقویت بنیه‌های اقتصادی کشورمان با جلوگیری از وارد آمدن خسارت به کشور و در عین حال توجه به ایجاد روابط دوجانبه منطقی با کشورهای غربی و اروپایی باشیم.

وی یکی از مؤلفه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی را توجه به مزیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان با رویکرد توانمندی داخلی توصیف کرد و ادامه داد: ‌در این زمینه نیز باید پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌ها و مراکز مختلف علمی و تحقیقاتی بکوشند تا اساس این کار تقویت شده و مورد توجه قرار گیرد.

حقیقت‌پور جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید، استفاده منطقی از فناوری‌های نوین و توجه به حوزه‌های جدید رشد اقتصادی را بر تعاملات خارجی یادآور شد و اضافه کرد: ‌همه این مبانی و الزامات می‌تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی بسیار راهگشا باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تا زمانی که مبارزه عملی با فساد، ویژه‌خواری‌ها و قاچاق کالا انجام نشود، ما نمی‌توانیم به سمت تحقق اقتصاد مقاومتی که شاه‌بیت آن توجه به تولید داخلی است، فکر کنیم.

نماینده مردم اردبیل،‌ نیر، نمین و سرعین در مجلس ضرورت ارتقا بهره‌وری در همه حوزه‌ها و نگاه ویژه به حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی را یادآور شد و افزود: ما اگر بتوانیم با مؤلفه‌هایی که مقام معظم رهبری برشمردند تحقق اقتصاد مقاومتی را زمینه‌سازی کنیم، قطعاً مصونیت داخلی و بومی علیه توطئه‌های دشمنان و بدخواهان را ایجاد کرده و به راحتی می‌توانیم روی پای خودمان بایستیم.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0