منو

219627

 

متن گفتگو با امیرعباس سلطانی عضو کمیته تحقیق و تفحص از پرونده بابک زنجانی را در ادامه می‌خوانید:

این امکان وجود دارد که کمیسیون اصل ۹۰ از مسئولان دولت قبلی که از زنجانی حمایت می کردند، شکایتی کند؟

ممکن است این شکایت به زودی انجام شود. پای آقایان مصلحی، حسینی، قاسمی و بهمنی در تایید نام زنجانی آمده است.

چرا این اتفاق تاکنون نیافتاده و کمیسیون وارد عمل نشده است؟

هشدار لازم داده شده است. قرار است این هفته از سازمان بازرسی، اطلاعات و سایرنهادهای نظارتی به کمیسیون بیایند اما روند پرونده با شکایت کمیسیون اصل ۹۰ هم مختومه نخواهد شد.

برخی ادعاهای تایید نشده از ر.ف داماد وزیر […] قبلی، آقای […] وجود دارد که البته از این افراد مهم تر هم در این پرونده هست و ما همه آنها را به دستگاه قضایی خواهیم کشید.

اینکه شما گفتید با نزدیک ترین افراد بابک زنجانی ارتباط گرفته اید، فکر نمی کنید این شگرد عوامل زنجانی است که اطلاعات غلط به شما بدهند؟

خیر.

در پرونده زنجانی به ترور مدیر یک بانک مالزیایی مرتبط با زنجانی اشاره ای شده است؟

خیر. این موضوع اهمیتی ندارد.

اکنون بخشی از مجلس به دنبال پرونده کرسنت است در حالی که ایران در این پرونده محکوم نشد و نه حتی در حکمی که صار شد توصیه شده که قراردارد کرسنت اجرایی شود. اما در مجلس عده ای جنجال سازی کردند و به گونه ای وانمود کردند که ایران در این پرونده محکوم شده است. فکر نمی کنید پرداختن به کرسنت بازی برخی برای مقابله با پیگیری جدی زنگنه در پرونده بابک زنجانی است؟

به نظرم بحث کرسنت و سوآپ نفت در دوره میرکاظمی با هم در ارتباط است و گروکشی اگر باشد در این مورد است. کرسنت از اختیار مجلس خارج است و به دست شورای عالی امنیت ملی سپرده شده است حتی از دست قوه قضاییه هم خارج شده و باید نظر رسمی شورای عالی امنیت ملی در این ارتباط ابلاغ شود.

پرونده بانک پارسیان بابک زنجانی را هم در این جریان رسیدگی می شود؟

بله. ستاد اجرای نقشه جامع علمی کشور خیلی تحت فشار بود که بانک پارسیان را به زنجانی بدهند برای این مساله از طرف برخی ارگان ها و نهادها تحت فشار شدیدی قرار داشتند.

زنجانی یک فرد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی است و به دلیل ارتباط با مدیران رده بالای کشور در همه حوزه ها ارتباط داشته است. یعنی یک جریان فوق العاده قوی پشت این ماجرا است و تنها بحث ما ۱۳ هزار میلیارد نیست.

ما احساس می کنیم جریان بابک زنجانی کودتای خزنده، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی بوده است که با نزدیکی به مسئولان در حال اجرایی شدن آن بوده اند. جریان اطراف زنجانی خیلی هوشمندانه مسائل را رصد می کردند.

مثلا قرار بوده آقای روحانی رئیس جمهوری در جلسه ای حضور داشته باشد تیم زنجانی مساله را به گونه ای مدیریت می کند که زنجانی هم در آنجا حضور داشته باشد. تلویزیون هم این دیدار را نشان می دهد که زنجانی در جلسه ای با حضور رئیس جمهور حضور دارد. آنها خیلی حساب شده همه جوانب را در نظر می گیرند.

نباید به پرونده زنجانی خیلی ساده نگاه کرد بلکه جریانی در پشت زنجانی قرار دارد که مسئله اش فراتر از فساد اقتصادی است.

این جریان بزرگ تر از اراده ای است که قصد برخورد با بابک زنجانی را دارد؟

اگر هوشمندانه حرکت کنیم قطعا به نتیجه می رسیم. جریان پرونده زنجانی جریان زر و زور و تزویر است. ما به دنبال لایه های پنهان این جریان خزنده هستیم و همانطور که گفتم گردن گلفت تر از زنجانی را اسیر خواهیم کرد.

در فرصت یک ماهی که شما خواسته اید، چند اسم در این پرونده افشا خواهد شد؟

ده الی پانزده نام در ارتباط با این پرونده همراه با مورد اتهامی آنها اعلام خواهد شد.

در این لیست مسئولان دولت قبلی هم هستند؟

بله.

به نام نمایندگان مجلس هم اشاره شده است؟

خیر.

نامه پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در حمایت از بابک زنجانی چقدر صحت داشت؟

در رابطه با مساله بابک زنجانی من با آقای پورمختار اختلاف عقیده زیادی داشتم. فکر می کنم رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خیلی به این مساله خوشبین بود. ما در این ارتباط چندین جلسه بحث کردیم. آقای پورمختار بود که خبر واریز بدهی بابک زنجانی به بانک مرکزی را داد. به نظرم در این مورد خاص اشتباه کرد و البته موضع گیری عجیبی هم در این ارتباط داشتند.

حواله ای که زنجانی ادعا می کرد پول را پرداخت کرده جعلی بوده و سه میلیون دلار خرج برای زنجانی داشته است. این پول هم واریز نشده بود. ما به واسطه اطلاعاتی که از بانک مرکزی داشتیم از ابتدا می دانستیم که پولی واریز نشده است و آقای پورمختار به اشتباه این مساله را بیان کرد.

صدا وسیما هم در ساعت های مختلف و شبکه های مختلف به تبلیغ شرکت هواپیمایی زنجانی می پرداخت.

بله این هم مصداق نمک گیر شدن است. صدا وسیما هم نمک گیر زنجانی شد. گروه اقتصاد شبکه یک سیما و شبکه جام جم در ساعاتی این تبلیغ ها را نشان می دادند.

بخش از پول زنجانی در سازمان ها و نهادهایی مانند صدا وسیما خرج شده است.

به هرحال تبلیغ شرکت زنجانی در صدا وسیما هزینه هم داشت. بخشی از پول نفت در صدا وسیما، سینما، ورزش و حتی فساد در ترکیه هزینه شده است.

تیم زنجانی دلال همه چیز بوده و در هر عرصه دستی داشته است. گفته شده در بحث واردات طلا هم دستی داشته اند. مثلا ۳۰ میلیون دلار هزینه واردات طلا بوده اما ۶۰ میلیون دلار برای دولت فاکتور می شده است.

خود زنجانی در کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد که نفت ایران را با نفتکش به دریا می برده و چون امکان فروش نداشته است برای هزینه نگه داری نفت و نقل و انتقال او فاکتور ۵ هزار میلیاردی برای نظام درست کرده بود. کلا فاکتورهای زنجانی ارقام جالبی دارد.

زنجانی در همه مسائل به بهانه دور زدن تحریم ها نظام را دور زده است و ما به همین دلیل به دنبال اطرافیان زنجانی هستیم.

شنیده شده بخشی از پول های که زنجانی از مسئولان دولت قبلی می گرفته برای یک محلول شیمیایی بوده که با اضافه کردن این محلول به نفت ایران، مشخص نمی شده که او نفت ایران را می فروشد. حالا هم مشخص نیست آن نفتی که پس داده و برایش فاکتور ۵ هزار میلیارد دلاری کشیده است، نفت ایران باشد؟

قطعا. ممکن است نفت ما را فروخته باشد. روی این مساله شک نکنید. او کلاه بردار است و از یک کلاه بردار بعید نیست. قضیه اقدامات زنجانی خیلی زیاد است و همه ابعاد را در بر می گیرد.

(س. ج) قبل از بازداشت، از همکاری خود با مسئولان دستگاه قضایی گفته بود. او اعلام کرده بود که چندین بار احضار شده ولی پس از بازجویی آزاد شده بود. چرا این بار این اتفاق نیافتاد و در بازداشت ماند؟

یک سری از افراد را خود زنجانی به عنوان مطلع پرونده به دستگاه قضا می فرستاد. همکارهای زنجانی یک مورد را راست می گویند و ۹۹ دروغ به مسئولان تحویل می دهند.

یعنی آقای (س. ج) قربانی سناریو زنجانی شده است؟

نمی گویم که قربانی شد، اما همه این ها سناریوی زنجانی و حامیان او است.

آقای (س. ج) به دستور وزیر نفت سابق با زنجانی همکاری داشت؟

آقای (س. ج) قبل از بازداشت گفته بوده که با مصوبه شورای کمیته مبارزه با تحریم و تدابیر ویژه که ریاست آن با آقای محراب بود همکاری ها با زنجانی افزایش پیدا کرد و او از ابتدا بر کلاهبردار بودن زنجانی تاکید داشته است.

اما خیلی چیزها به دستور وزیر نبوده و آقای قاسمی در این زمینه مطلع نبوده است. مثلا احمدی نژاد یک بار دستور داده با این فرد یعنی زنجانی همکاری شود. رستم قاسمی هم به استناد به سخن احمدی نژاد این دستور را به معاونانش داده است و این گونه نبوده که با هر مراجعه زنجانی به وزارت نفت از وزیر اجازه گرفته باشد. به استناد سفارش رئیس جمهور وقت و وزیر کارهای او انجام می شده است.

منبع: نفتنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0