منو

106221_894

محمدرضا دشتی اردکانی در نشست خبری درباره عملکرد امسال و برنامه‌ های سال ۹۵ این کانون افزود: در قوانین مختلف از جمله بودجه سال گذشته و برنامه پنجم توسعه الکترونیکی شدن اسناد در دفاتر ثبت اسناد الزامی شد که هم ۹۵درصد اسناد در کشور الکترونیکی ثبت می شوداکنون ۹۵درصد اسناد به صورت الکترونیکی ثبت می شوند و ۵ درصد باقی مانده نیز تحت عنوان قانون کاداستر بوده که قانون آن در مجلس تصویب و آئین نامه آن نوشته شده است .

وی ادامه داد: ان شاء الله از ابتدای سال آینده ثبت اسناد رسمی به صورت دفتری نخواهد بود و صد در صد اسناد در دفترخانه‌ها الکترونیکی ثبت می شود.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: مزایایی ثبت الکترونیکی اسناد این است که باعث شفاف سازی مالی در نظام اقتصادی کشور ، جلو گیری از پولشویی و سرعت و دقت در معاملات می شود.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری که درباره نظارت بر دفاتر اسناد رسمی پرسید گفت : امسال حدود ۶۰ درصد دفاتر اسناد رسمی بازرسی شدند که خوشبختانه تخلفات دفترخانه‌ها در مقایسه با سال گذشته ۲۲ درصد کاهش یافته است .

دشتی اردکانی ادامه داد: دفاتر اسناد رسمی تنها نهادی است که از چهار مرجع رسمی کشور یعنی سازمان بازرسی کل کشور ، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ، اداره کل اسناد، کانون سردفتران و سازمان مالیات سالیانه بازرسی می شوند .

وی با بیان اینکه بیشترین تخلفات دفترخانه ها شکلی بود افزود : ۱۲۸ مورد تخلف به دادگاه های بدوی در سراسر کشور معرفی شده است.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران همچنین درباره آخرین وضع پرونده تخلف سردفتر متخلف در پرونده بابک زنجانی نیز گفت: این پرونده به سازمان ثبت اسناد و کانون سردفتران ارجاع نشده و کانون در این خصوص ورود نکرده است بلکه در همان محاکم قضایی در حال رسیدگی است.

 

کاهش ۱۵ درصدی تنظیم اسناد رسمی در سال جاری

محمد رضا دشتی اردکانی در نشست خبری به آمار اسناد تنظیم شده در امسال اشاره کرد و افزود: از ۱۹ اسفند سال ۹۳ تاکنون، ۱۳ میلیون و ۴۲ هزار و ۶۱۹ سند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده است که در مقایسه با سال گذشته ۱۵ و سه دهم درصد کاهش را نشان می دهد.

وی گفت: در سال گذشته ( از ۱۹ اسفند سال ۹۲ تا ۱۹ اسفند سال ۹۳)  ۱۵ میلیون و ۳۹۳ هزار و ۳۲۲ سند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده است.

دشتی اردکانی افزود: در بین اسناد تنظیم شده بیشترین کاهش مربوط به اسناد رهنی و تسهیلات بانکی بوده  که در مقایسه با سال گذشته ۲۱ و ۵ دهم درصد کاهش داشته است.

وی گفت: سال گذشته ۸۰۴ هزار و ۲۲۰ سند تنظیم شده بود که امسال ۶۳۰ هزار و ۹۳۵ سند تنظیم شده است .

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با بیان اینکه در تنظیم سند بی (خرید و فروش) نیز ۱۲ و هشت دهم درصد کاهش داشتیم، گفت : در سال گذشته ۴ میلیون و ۱۵۷ هزار و ۱۴۸ سند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده بود که امسال به ۳ میلیون و ۶۲۴ هزار و ۵۷۷ سند کاهش پیدا کرد.

وی درباره دفاتر پیشخوان قضایی و افزایش ارائه خدمات در دفترخانه ها نیز افزود : هم اکنون ۱۱۰ دفتر خدمات قضایی در کشور داریم که ۵۵ دفتر در تهران فعالیت می کنند.

وی ادامه داد : از این ۱۱۰ دفتر اسناد رسمی نیز ۶۰ مورد مجوز دفتر پیشخوان خدمات قضائی دارند و کار خدمات الکترونیک قضایی انجام می‌دهند.

دشتی اردکانی با بیان اینکه در دفاتر اسناد رسمی۴۶ خدمت ارائه می شود، گفت : سال آینده افزایش دفاتر قضایی داریم با قوه قضائیه در حال مذاکره هستیم تا بتوانیم مرکز میانی گواهی امضای الکترونیک را مشخص کنیم تا در صورت ایجاد تفاهم‌نامه در کلیه دفاتر اسناد رسمی گواهی امضای الکترونیک را داشته باشیم.

وی افزود : از سال آینده مردم برای صدور سند تک برگی تقاضای خود را به ادارات ثبت ارائه نمی ‌دهند بلکه در همان دفاتر خدمات الکترونیک درخواست سند تک برگ صادر می‌شود.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران درباره جذب سردفتر در سال آینده نیز گفت : برای سال ۹۵ جذب سردفتر نخواهیم داشت و افزایش تعرفه نیز هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد.

منبع: واحد مرکزی خبر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0