منو

index

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: مبارزه قاطع و بدون وقفه با فساد، سیاست اصلی دادستانی است و در این زمینه هیچگونه مماشاتی با مجرمان صورت نخواهد گرفتو هیچ فردومقامی در حاشیه امن قرار ندارد.

عباس جعفری دولت آبادی دیروز در سومین همایش سراسری قضات دادسرای عمومی و انقلاب تهران که با حضور حجت الاسلام محسنی معاون اول قوه قضائیه و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، اعلام کرد: همه مفسدان و خائنین بیت المال بدانند که دستگاه قضایی و قضات شریف این دستگاه مصمم هستند که دست های آلوده را از دامن جامعه پاک کنند و این سیاست دائمی و مستمری است.

جعفری دولت‌آبادی در عین حال موفقیت در این مبارزه را نیازمند همکاری همه دستگاهها و نهادها در کشور دانست و افزود: اگر دستگاهها بخصوص سیستم بانکی نظارت کامل بر عملکرد خود داشته باشد مجرمینی نظیر بابک زنجانی و مه آفرید امیر خسروی فرصت ظهور و بروز در جامعه نمی یابند.

وی اضافه کرد از همین رو دادستانی تهران در ماههای گذشته سیاست جدیدی را در اجرای پیشگیری از جرم اتخاذ کرده که بموجب آن به عوض اینکه منتظر ارایه گزارش تخلفات از سوی دستگاهها باشیم ، با استفاده از تجربیات و دانش قضات در راستای پیشگیری از جرم ، نظارت بر عملکرد سازمان ها را تقویت کرده ایم که در این زمینه همکاری های خوبی نیز از سوی دستگاه های اجرایی صورت گرفته است که از جمله آنها می توان به جلسات موفقی که اخیرا با حضور وزرای بهداشت ، کشور و اقتصاد و دارایی برگزار شده است ، اشاره کرد.

جعفری دولت‌آبادی در ادامه سخنان خود به اهمیت موضوع اجرای احکام نیز پرداخت و افزود انرژی زیادی در بخش های نظارتی ، انتظامی و متعاقبا در مراجع قضایی و محاکم صرف تشکیل پرونده ها می شود که نهایتا منجر به صدور رای در خصوص مجرمان می گردد اما اگر در اجرای احکام عملکرد خوبی وجود نداشته باشد تمامی این زحمات بی حاصل خواهد شد.

وی اضافه کرد از همین رو در ماههای اخیر و بخصوص با توجه به قانون جدید آئین دادرسی کیفری تمرکز بیشتری بر اجرای احکام دادسراهای تهران شده است که از جمله آنها می توان به برگزاری دوره های متعدد آموزشی با حضور اساتید برجسته اشاره کرد.

جعفری دولت‌آبادی نظارت بر کیفیت اجرای احکام ، سرعت در اجرا ، تعیین وقت های کوتاه مدت و استفاده بهینه از فن آوری های روزآمد را از دیگر محورهای اقدامات دادستانی تهران در زمینه تقویت اجرای احکام اعلام کرد و افزود تا پایان بهمن ماه آمار محکومین دادسرای تهران حدود ۱۷ هزار نفر بود که اغلب آنان محکومین مواد مخدر می باشند و با تعیین قاضی ویژه ، نظارت مستمری نیز در هر اجرای احکام بر این زندانیان وجود دارد.

وی همچنین به دستورات قضایی صادره در این زمینه به نیروی انتظامی نیز اشاره کرد و گفت در جلسات هماهنگی که با پلیس در این زمینه تشکیل شده است ، سه هزار برگ جلب محکومانی که پرونده آنان به اجرای احکام واصل شده است صادر و برای دستگیری این مجرمان در اختیار پلیس قرار گرفته است.

دادستان تهران از دیگر عملکردهای این دادستانی در سال های گذشته را تخصصی کردن رسیدگی به پرونده ها اعلام کرد و افزود امروزه دادستانی تهران با برخورداری از ۱۲ دادسرای تخصصی نظیر دادسرای جرائم پولی و بانکی ، رایانه ، فرهنگ و رسانه و ….در این زمینه در کشور نمونه است و این اقدام نقش خوبی در مقابله موثرتر با جرائم و مجرمان حرفه ای داشته است.

جعفری دولت‌آبادی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نقش دادسرا در روابط دولت و قوه قضائیه پرداخت و افزود در حال حاضر همکاری خوبی بین دولت و دستگاه قضایی وجود دارد اما با توجه به مسئولیت‌ها و وظایفی که بخصوص قانون جدید آئین دادرسی کیفری بر عهده دادسراها قرار داده لازم است که دولت در زمینه تأمین منابع مالی برای اجرای این قانون تعامل بیشتری با دستگاه قضایی داشته باشد زیرا به‌عنوان نمونه در آئین دادرسی کیفری جدید برای الزاماتی نظیر مددکاری ، پلیس نوجوانان ، کارشناسی و وکیل رایگان بودجه‌ای در نظر گرفته نشده است.

وی یکی دیگر از مشکلات دستگاه قضایی را بهبود وضعیت معیشت قضات و کارکنان این دستگاه اعلام کرد و افزود دولت لازم است به نحوی در این زمینه تأمین منابع نماید تا قضات شریف و کارکنان محترم دستگاه قضایی بدون دغدغه‌های مالی و معیشتی به وظایف خود برای حفظ امنیت و آرامش جامعه بپردازند.

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0