منو
n00044347-b
رییس سازمان غذا و دارو به برخی نگرانی‌ها در زمینه احتمال افزایش قاچاق دارو در دوران پساتحریم پاسخ داد و با اشاره به دو راه ایجاد بازار قاچاق دارو در کشور، گفت: نظارت‌های ما در این زمینه همواره ادامه دارد.
دکتر رسول دیناروند با اشاره به وضعیت دارو در دوران پساتحریم و برخی نگرانی‌ها از افزایش قاچاق دارو، گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در پساتحریم توسعه واردات دارو نیست و این موضوع قطعی است.
وی افزود: بر این اساس سیاست وزارت بهداشت نیز توسعه واردات نبوده، بلکه سیاست ما توسعه همکاری‌های تکنولوژیکی، جذب سرمایه‌گذاری خارجی در داخل کشور، افزایش و ارتقای کیفیت داروی تولید داخل و در نتیجه توسعه صادرات و کاهش واردات است.
دیناروند همچنین اظهار کرد: داستان قاچاق مربوط به زمانی است که دارویی وارد کشور نمی‌شود، اما بازار آن در کشور وجود دارد. بنابراین در این صورت قاچاق این دارو توسعه پیدا می‌کند. بنابراین موضوع قاچاق چیز دیگری است و زمانی وجود دارد که بازار کشور دچار کمبود است.
وی افزود: البته در برخی موارد ممکن است فرآورده‌هایی در بازار دارویی کشور تقاضا شود اما این تقاضا غیرقانونی باشد. بنابراین ما نمی‌توانیم به صورت قانونی پاسخگوی این تقاضا باشیم و به همین دلیل بازرا قاچاق آن ایجاد می‌شود. برای مثال محصولاتی که برای معتادان استفاده می‌شود، داروی سقط جنین، دوپینگ و… از مواردی است که تقاضای آن در موارد غیرقانونی وجود دارد و به همین دلیل امکان تامین موارد غیرقانونی آن از طریق بازار قانونی وجود ندارد و از بازار قاچاق آنها را تهیه می‌کنند.
دروازه‌های ایران برای واردات دارو باز نیست
دیناروند ادامه داد: بنابراین دلیلی وجود ندارد که در شرایط پساتحریم میزان واردات افزایش یابد. چرا که واردات داروی ما بر اساس نیاز صورت می‌گیرد و ما کشوری نیستیم که دروازه‌هایمان برای واردات دارو یا هر کالای دیگر باز باشد، بلکه واردات طبق سیاست‌های کلی کشور صورت می‌گیرد و بر اساس نیازهای واقعی است.
وی با بیان اینکه در عین حال قطعا بحث حمایت از تولیدات داخل جزو اولویت‌های کشور است، گفت: یکی دیگر از سیاست‌هایمان این است که وابستگی ما به خارج از کشور کمتر شود. بنابراین تاکید می‌کنم که در پسابرجام نیز سیاست دولت انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری خارجی در ایران است. این دو موضوع اولویت‌هایی هستند که از سوی آقای رییس جمهوراعلام شده و همه دستگاه‌ها نیز این مسیر را طی می‌کنند. بر این اساس ما به شرکت‌های بزرگ داروسازی که علاقه‌مند به فعالیت در ایران هستند، این اولویت‌ها را می‌گوییم که راه ورود به بازار ایران واردات نیست، بلکه راهش سرمایه‌گذاری و تولید دارو در ایران است که امیدواریم این اتفاق بیفتد.
 
انتظار مردم، افزایش کیفیت دارو است
رییس سازمان غذا و دارو تاکید کرد که نظارت‌های ما در این زمینه همواره ادامه دارد. البته نظارت‌های ما نظارت‌هایی حرفه‌ای و قانونی است که آنها را انجام می‌دهیم. بنابراین چگونگی نظارت‌هایمان به شرایط تحریم و پسا تحریم، ربطی ندارد. در عین حال قاعدتا انتظار مردم این است که ما در جهت ارتقای کیفیت دارو، چه تولید داخل و چه وارداتی حرکت کنیم. این انتظار مردم بجاست و ما هم آن را انجام می‌دهیم.
منبع: تأمین۲۴

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0