منو

speaking radio

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” رادیو گفت‌گو، بیان کرد: ۸۰ درصد منابع بانکی، از گردانه اقتصاد خارج شده است. این ساختار بانکی ارتباطی به تحریم ها نیز ندارد و رد پای آن را در این سی سال همواره شاهد بوده ایم. در واقع نظام بانکی ایران یکی از مولفه های آسیب پذیری اقتصاد ایران بوده است.

برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” با موضوع اقتصاد مقاومتی و ضرورت های اصلاح ساختار اقتصادی و با حضور دکتر ابراهیم پور جم عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، دکتر محمد صادق علیپور مدرس دانشگاه و کارشناس اقتصادی، دکتر وحید شقاقی عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی و امین هاشمی کارشناس و پژوهشگر اقتصادی روانه آنتن شد.

امین هاشمی به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: همه کارشناسان و مسئولان به این نتیجه رسیدند که اقتصاد ما قطعا احتیاج به اصلاحات دارد.

وی پذیرفتن مشکلات اقتصادی را یک گام رو به جلو دانست و اظهار داشت: قطعا با این روند اقتصادی به آن دورنمایی که در انتظار داریم، نخواهیم رسید. وقتی گام نخست را برداشتیم، باید به سراغ مشکلات برویم.

این پژوهشگر اقتصادی تاکید کرد: مهمترین مسائلی که باید به عنوان اصلاح ساختار اقتصادی لحاظ شود، توجه به بخش خصوصی است، زیرا بخش خصوص یکی از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی است. وقتی صحبت از اقتصاد دانش بینان می کنیم، قطعا بخش خصوصی جایگاه مهمی دارد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این موضوع که باید در سیستم اقتصاد دولتی انضباط مالی و اصلاح رفتار اقتصادی مورد نظر قرار بگیرد. رقابت عادلانه، اصلاح تعرفه ها و کاهش بروکراسی اهمیت مهمی دارد.

هاشمی یکی از مسائل مهم را رفتار اقتصادی بانک ها عنوان کرد و گفت: اصلاح عملکرد بانک ها مسئله مهمی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا بانک ها بجای فعالیت های تخصصی خودشان، رو به فعالیت های سوداگرانه آورده اند.

در ادامه دکتر محمد صادق علیپور، درباره اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد در این حالت باید بتواند از آسیب ها و عوامل و متغیرهای برون از اقتصاد در امان باشد.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به این معنا نیست که درها را به روی خودمان ببندیم، اظهار داشت: در اقتصاد یک عرضه کل که شامل واردات هم می شود، داریم. قسمتی از این عرضه کل، تقاضای داخلی دارد که شامل مصرف خانوار و تشکیل سرمایه و هزینه های دولتی می شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر عرضه کل را از این تقاضای داخلی کم کنیم دو فاکتور را در این قسمت می توان در نظر گرفت؛ نخست مازاد اقتصادی است که یکی کالاهای واسطه ای و دیگری تشکیل سرمایه است.

علیپور با اشاره به تشکیل سرمایه گفت: مازاد اقتصادی باید به باز تولید منجر شود که برای این امر تشکیل سرمایه و سپس خوراندن کالاهای واسطه ای به تولید است. این عوامل را باید به سمت بنگاه های تولیدی حرکت بدهیم تا در بازتولید کالا و خدمات انگیزه ایجاد کند.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: بنگاه ها و نهادها و همچنین عواملی مانند سیستم بانکی جایگاه مهمی دارد تا از بخش سوداگری به سمت بخش مولد و تولید حرکت کنند. پس از این، سیستم مالیاتی می تواند منجر به تولید ناخالص داخلی و ملی شود.

این کارشناس اقتصاد در عین حال تصریح کرد: اگر این مازاد را نتوان به سمت تولید هدایت کرد، شاهد پیشرفت جامعه نخواهیم بود.

در ادامه دکتر وحید شقاقی با تصریح بر اینکه، دلایل گوناگون آسیب پذیری های خاص خودمان را داشته ایم، اظهار داشت: ۶۰ درصد واردات ما از ۵ کشور چین، امارات، کره جنوبی، آلمان و یک کشور دیگر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی به امارات اشاره کرد و گفت: این کشور ۲۵ درصد واردات ما را بر عهده دارد. اگر امارات، شیطنت کند یک اقتصاد بزرگی مانند ایران را به هم می زند.

وی در خصوص صادرات بیان داشت: بیش از ۶۰ درصد صادرات ما به ۵ کشور است. در واقع ساختار تجارت خارجی اقتصاد ایران تنوع ندارد و خودش را محدود به چند کشور کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی اقتصاد ایران را متصل به نفت دانست و عنوان داشت: وقتی قیمت نفت بالا و پایین می شود صنعت مان نیز دچار تغییرات می شود. در این حوزه نیز متاسفانه قیمت در دستان ما نیست. نوسانات نفت را که نگاه می کنیم، متوجه می شویم هر زمان قیمت نفت بالا رفته است، درآمدهای ارزی دولت بیشتر شده و هر زمان قیمت نفت پایین آمده، اقتصاد دچار تغییرات شده است.

شقاقی تصریح کرد: اقتصاد ایران قبل و بعد از تحریم ها مشکلات ساختاری خودش را داشته است. در کشور شواری رقابت وجود دارد که متاسفانه ساختار لازم را برای رقابت پذیر کردن اقتصاد ندارد.

وی با تاکید بر اینکه باید نقدینگی را مدیریت کرد، گفت: در حال حاضر ۹۱۰ میلیارد تومان نقدینگی کل اقتصادمان است ولی از این سمت می بینیم، بنگاه های تولیدی مان از کمبود نقدینگی ناراحت هستند. از سمت دیگر ۸۰ درصد منابع بانکی قفل شده است یعنی از گردانه اقتصاد خارج شده است. این ساختار بانکی ارتباطی به تحریم ها نیز ندارد و رد پای آن را در این سی سال همواره شاهد بوده ایم. در واقع نظام بانکی ایران یکی از مولفه های آسیب پذیری اقتصاد ایران بوده است.

در ادامه دکتر ابراهیم پور جم عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: اقتصاد ما یک کپی ناقص از اقتصاد غربی است. مقام معظم رهبری نیز فرموده اند اقتصاد مقاومتی را باید تبیین کرد که اعتقاد بنده این است اقتصاد را باید از فرم دولتی بیرون کشید تا مردم فعالیت بیشتری داشته باشند.

وی اضافه کرد: آدام اسمیت اوایل قرن ۱۸ می گوید اگر بخواهیم اقتصاد حرکت کند، نفع شخصی باید ملاک و مبنای ما باشد، یعنی توجه به منافع شخصی مبنای تحرک اقتصادی قرار می گیرد که آن اقتصاد می خواهد توسعه اجتماعی و افزایش رفاه عمومی را ایجاد کند. در واقع خود این سخن مبنای نظریات دیگری است که تاکید می کند رذالت فردی مساوی با فضیلت جمعی است.

وی توضیح داد و گفت: آنها اعتقاد دارند فرد در اقتصاد همراه است و نمی شود آن را جدا کرد. حتی ممکن است رذالت هایی نیز آن فرد داشته باشد، اما اعتقاد دارند برآیند آن خوب است.

منبع: رادیو گفتگو

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0