منو

170322_186

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را یکی از افتخارات دولت یازدهم و حوزه مطبوعات دانست و گفت: این قانون مقدمه مبارزه با فساد است.

حسین انتظامی از خبرنگاران خواست که قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را مطالعه و به آن استناد کنند.

وی توضیح داد: «این قانون کاملا از نظر رویکردی با بقیه قوانین متفاوت است. در ساختمان این قانون، رابطه حاکمیت و مردم، براساس پاسخگویی تعریف شده است. براساس این قانون هر شهروند که از هر دستگاه حاکمیتی به معنای عام کلمه و حتی بخش خصوصی که خدماتی را ارایه می‌دهد اطلاعاتی را درخواست کند، آن دستگاه موظف است اطلاعات را دراختیارش قرار دهد.»

دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که به روزنامه شهروند رفته بود، تأکید کرد: دستگاهها موظفند به صورت موازی به سمتی بروند که برای دریافت اطلاعات، درخواستی وجود نداشته باشد و پاسخگویی دستگاه ها در این باره پیشدستانه باشد.»

انتظامی برخی دشواری های فرهنگی و اجتماعی را از موانع اجرایی این قانون دانست و تصریح کرد: شاید ساختار نفتی در ١٠٠سال اخیر در ایران یکی از دلایلی بوده که برخی مدیران الزامی به پاسخگویی احساس نمی‌کردند و نظام دیوانی ما زیاد با روح این قانون همراه نیست.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرای این قانون را نیازمند عزم همگانی عنوان کرد و گفت: رئیس جمهوری تاکید خاصی بر اجرایی شدن قانون دسترسی آزاد به اطلاعات دارد و این فرصت مغتنمی است زیرا هر دولتی حاضر نیست خودش داوطلب شود و بگوید هرچه می‌خواهید از من بپرسید.

وی با تأکید بر ماده ۴ قانون مطبوعات که در آن تصریح شده است، هیچ مقام دولتی و غیردولتی حق ندارد برای چاپ یا عدم چاپ مطلبی در نشریات درصدد اعمال فشار برآید، قانون دسترسی و انتشار آزاد اطلاعات را اهرم موثری برای هم افزایی با این ماده قانون مطبوعات ارزیابی کرد و گفت: در دو سال گذشته یکی از تلاش‌های ما در وزارت ارشاد این بود که به هیچ عنوان دستورالعمل‌های غیرقانونی را به رسانه‌ها ابلاغ نکنیم زیرا هیچکس حق ندارد خلاف قانون به مطبوعات بگوید این کار را بکنید یا نکنید.

انتظامی رسانه‌ها را به ترویج و تلاش برای اجرایی شدن کامل این قانون در جامعه فرا خواند و گفت: جامعه و مردم باید با این قانون و حق خود آشنا شوند و دستگاه‌های اجرایی هم به این باور برسند که باید پاسخگو باشند.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در پایان تأکید کرد که تسریع در رسیدن به دولت الکترونیک در اجرایی شدن این قانون بسیار موثر است.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0