منو

10469_117

مسئولان صنعت پتروشیمی و بازار سرمایه برای بررسی معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا در مجمع تشخیص مصلحت نظام دور هم جمع شدند و برتقویت معاملات بورس کالا درحوزه محصولات پتروشمی تاکید کردند.

۱۲ تن از مسئولان و دست اندرکاران صنعت پتروشیمی و بازار سرمایه که به منظور بررسی معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران، در دفتر معاونت پژوهش‌های حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام دور هم جمع شدند و همگی بر تقویت معاملات این بورس در حوزه معاملات پتروشیمی تاکید کردند.

در این جلسه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرکل امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت به شفافیت و مزایای بورس کالا برای صنعت پتروشیمی اشاره کرد. پیش از این هم محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور و محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌ جمهور از افزایش شفافیت معاملاتی پتروشیمی در بورس کالا حمایت کرده بودند.

بخشی از اظهارنظرهای حاضران در دفتر معاونت پژوهش‌های حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام به منظور بررسی معاملات پتروشیمی در بورس کالا را در ادامه می خوانید.

حسین ابوئی مهریزی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه گفت: مبادلات محصولات نفتی و پتروشیمی همواره با ساختاری رانتی و غیرشفاف همراه بوده است و در این زمینه باید منافع ملی دیده شود نه منافع عده ای خاص. باید با تقویت نظام مبتنی بر بازار، رانت و عدم شفافیت را به حداقل برسانیم و در این راستا دستورهای دولتی در روند معاملات بورس کالا باید کاهش یابد تا این بورس با کارایی حداکثری در اقتصاد ملی پیش رود.

محمدرضا کلامی بجستان، مدیرکل امور اقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صنعت نیز اظهارداشت: آزادسازی مبنای نرخ گذاری محصولات از ارز مبادله ای به نرخ ارز آزاد، باعث کاهش رانت در بازار پتروشیمی شده است. در مبحث استفاده از ظرفیت های بورس کالا، وزارت صنعت به دنبال خارج کردن محصولات از بورس نیست. مجتمع های تولیدی باید بتوانند با برنامه ریزی تولید کنند و به گونه های مختلف محصولات خود را بفروشند و تصمیم بگیرند صادرات داشته باشند.

امیرحسین ارضا معاون سرمایه گذاری غدیر بیان کرد: شفافیت، ایجاد دسترسی به مصرف کنندگان و کشف قیمت سه رکت اصلی بورس کالای ایران به شمار می رود که سرمایه گذاری غدیر به عنوان سهامدار شرکت های پتروشیمی مدافع عرضه محصولات در بورس کالا است.

قاسم محسنی، عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ساز و کار و استفاده از قراردادهای فیوچرز در بورس کالا، روی کالاهای اصلی پتروشیمی به زودی راه اندازی و توسعه می یابد که این اقدام ریسک فعالان صنعت پتروشیمی را کاهش می دهد.

نصرالله رضا زاده رئیس اتحادیه صنایع پایین دستی پتروشیمی اظهادراتش: افزایش عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا به طور مستقیم با افزایش تولید محصولات پتروشیمی در ارتباط است در این بین دخالت های وزارت صنعت باعث به هم خوردن تعادلات در عرضه و تقاضا شده است.

حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران نیز تصریح کرد: از آنجا که بخش عمده ای از محصولات پتروشیمی توسط تولید کنندگان انگشت شمار تولید می شود، نیازمند نظارت بر نحوه عرضه و قیمت گذاری است تا امکان جهت دهی به روند معاملات و قیمت های این محصولات استراتژیک وجود نداشته باشد.

رضا محتشمی پور رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی نیز در این جلسه افزود: بازار پتروشیمی بازار تعامل بخش دولتی و بخش خصوصی است که در رابطه با عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا، اجماع در دولت و سیاستگذاران این امر وجود دارد.

محمد مروج حسینی رئیس انجمن صنایع نساجی ایران اظهارداشت: ماده مصرفی صنایع نساجی را تولیدکنندگان محدودی تولید و عرضه می کنند و برای نظارت بر روند و حمایت از واحدهای تولیدی، باید از ساختار قیمت گذاری شفاف بورس کالا حمایت شود.

همچنین در این جلسه بهروز خدارحمی دبیر کانون نهادهای سرمایه گذاری گفت: در اقتصاد ما بسیاری از فعالیت های اقتصادی در ساختار غیرشفاف رشد یافته اند که این نبود شفافیت با استفاده از پتانسیل های بورس کالا، قابلیت شفاف سازی دارند.

بیوک آقا صحاف امین عضو انجمن صنایع پلیمری ایران بیان کرد: ادامه دار شدن پیگیری خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا جای تاسف دارد. آمارها نشان می دهد عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا، باعث تقویت تولید شده است به طوریکه سرمایه گذاران داخلی بر مبنای عرضه محصولات پتروشمی در بورس برنامه ریزی و واحدهای تولیدی ایجاد کرده اند.

فرزاد هیبتی از کارگزاران بورس کالا نیز در ادامه اظهارداشت: ساختار گذشته مبادلات محصولات پتروشیمی بسیار ناکارآمد بود که امروز عمده آن مشکلات در بورس کالا حل شده است. همچنین ارتباط بین خریدار و فروشنده در بورس کالا وجود دارد و ساختار های قیمت گذاری برمبنای پرمیوم و قراردادهای بلند مدت هم در بورس فراهم است؛ پیشنهاد ما این است بورس کالا به حوزه قیمت گذاری گاز هم وارد شود.

همایون دارابی از کارشناسان بازار سرمایه خاطرنشان کرد: رتبه فساد اداری ما از ۱۳۷ کشور در دنیا ۱۳۵ است و ورود کالاها به بورس می تواند این وضعیت را بهبود بخشد؛ چراکه فعالیت ها در بورس کالا براساس قوانین و ضوابط مشخص و به صورت کاملا شفاف انجام می شود.

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0