منو

635741144244276933

 

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: به‌رغم وجود الزام قانونی و پیگیری‌های مکرر سازمان بورس، تاکنون هیچ‌یک از شرکت‌های شبه‌دولتی اطلاعات عملکرد خود را در بازارسرمایه منتشر نکرده‌اند.

به گفته محمد فطانت، شرکت‌های مشمول بند۶ اصلاحیه قانون اصل۴۴ باید اطلاعات عملکرد و صورت‌های مالی خود را در سایت اطلاعات ناشران بورس(کدال) منتشر کنند. او در عین حال با تأیید آمار منتشر شده در روزنامه همشهری تأکید کرد: طبق آمار سازمان بورس و اوراق بهادار ۱۹هزار شرکت شبه‌دولتی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در شمول اجرای این بند قانونی قرار می‌گیرند.

گزارش این تخلف قانونی را در اختیار مجلس شورای اسلامی و سایر مراجع ذیربط قرار داده‌ایم. او درعین حال تأکید کرد:متأسفانه در قانون فعلی که مصوب مجلس است ضمانت اجرایی برای برخورد با تخلف‌ها درنظر گرفته نشده، برای حل این مشکل پیشنهادهای اصلاحی خود را در قالب یک بند ارائه داده‌ایم، این پیشنهاد اصلاحی در مجلس در حال بررسی است.

او گفت: درصورت تأیید و تصویب پیشنهاد سازمان بورس در مجلس، ضمانت‌های اجرایی دقیقی در اختیار سازمان بورس برای برخورد با تخلفات صورت خواهد گرفت. به‌عنوان مثال می‌توانیم همه اقدامات ثبتی شرکت‌های متخلف مشمول بند۶ اصلاحیه قانون اصل۴۴ را به حال توقف درآوریم.

 

   تأسیس بازار مشتقات ارزی

رئیس سازمان بورس درباره آخرین تصمیم‌های گرفته شده برای تاسیس بازار مشتقات ارزی(بورس ارز) گفت: روز دوشنبه الزامات تاسیس بازار مشتقات ارزی در کمیته فرعی شورای بورس مطرح و بررسی شد. مجموعه بازارسرمایه با جدیت در حال کار روی این موضوع است اما معتقدیم با تک‌نرخی‌شدن ارز تاسیس بازار مشتقات ارزی امکان‌پذیر خواهد شد. به گفته او در حال حاضر که بازار ارز از نرخ‌های متعددی پیروی می‌کند، جمع بندی‌های کارشناسان سازمان بورس این است که بهتر است بازار مشتقات ارزی پس از یکسان‌سازی‌ نرخ ارز کار خود را آغاز کند.

 

   پرونده خروج پتروشیمی مختومه است

رئیس سازمان بورس اعلام کرد: پرونده خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا مختومه است. فطانت با بیان اینکه از نظر نخبگان اقتصادی موضوع خروج پتروشیمی از بورس کالای ایران بازگشت به عقب تلقی می‌شود، گفت: باتوجه به اعلام موضع دولت به نظر می‌رسد که پرونده خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا مختومه است. او تأکید کرد: به نظر می‌رسد، مسئولان وزارت صنعت هم، در این خصوص قانع شده باشند.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0