منو

farhangnews_107112-303027-1419661389

 

یادداشتهای تلگرامی دکتر توکلی

روح مرحوم عالی نسب شاد. همیشه می گفت وقتی من کوچک بودم انگلیسی ها به رضا شاه فشار می آوردند که ۲ کار را همزمان انجام دهند. یکی اینکه نرخ سود بانکی را بالا ببرند و دیگر اینکه تعرفه واردات را پایین بیاورند. و با همین لابی پرقدرت در سیاست، تولید داخل را نابود کردند.

این موضوع در شرایط فعلی اقتصاد کشور نیز مصداق دارد. رشد واردات و پرداخت بالای سود به سپرده ها، تولید در داخل را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

از طرفی دولت در عرصه اقتصاد سیاست‌های ضدتورمی را بر سیاست‌های ضدرکودی ترجیح داده است. گرچه این تقدم از جهاتی قابل دفاع است ولی در واقع دولت با رکود در بازار در نظر دارد، تورم را کنترل کند که این مسئله منجر به کاهش حجم کسب و کار و تولید شده است.

وقتی تورم بالا می رود و از نرخ دستمزد افزون می شود فشار بر مردم بیشتر شده و در نهایت تقاضا کاهش پیدا می کند. و وقتی تقاضای کل کاهش یافت رکود ایجاد می شود. این رکود با پرداخت وام نیز حل نمی شود. چه آنکه دولت در پرداخت وام نیز اشتباه جدی کرد و بجای پرداخت وام در بخش هایی شبیه مسکن که می توانست چندین بخش را فعال کند، وام را به بخش خودرو برد که آثار اجتماعی نامطلوبی هم داشته و دارد.متاسفانه در این بخش نیز هر کس قدرت بیشتری برای لابی گری دارد سیاست های دولت را به سمت خودش می کشد.

دو سال پیش وقتی عضو شورای پول و اعتبار بودم دستورجلسه ای آمد که هزار میلیارد تومان برای کمک به نقدینگی سایپا و ایران خودرو تصویب شود. من گفتم این شرکت خودرو سازی که سهام دار بانک پارسیان است چرا باید بانکداری کند. اینها طی چند ماه گذشته سود قابل ملاحظه ای داشته اند سهام شان را بفروشند و کمبود سرمایه در گردششان را جبران کنند. با استدلال من از دستور خارج شد.

از جلسه که برای تجدید وضو خارج شدم دیدم مدیرعامل وقت ایران خودرو پشت درب شورای پول و اعتبار ایستاده است. گذشت. هفته بعد برخلاف انتظار، مجدد بحث کمک مالی به شرکت های خودروساز در دستور قرار گرفت. من گفتم این موضوع را یکبار بحث کردیم و بعد هم چرا در دستوری که برای اعضا می فرستید طرح این موضوع در جلسه، ذکر نشده است که پاسخ عجیبی دادند و گفتند این دستور در بخش “سایر” آمده است. گفتم مگر ممکن است مساله به این مهمی ذیل عنوان “سایرموضوعات” بیاید . گذشت و در نهایت هم موفق شدند از شورای پول و اعتبار مصوبه بگیرند.

مشخص بود لابی ها جواب داده است. آنقدر مساله مهم بود که تا پشت درب شورای پول و اعتبار هم آمده بودند. می خواهم بگویم چه میزان لابی گری های معطوف به قدرت در اقتصاد نفش دارد و می توانند سیاست های اقتصادی را جابجا کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0