منو

1391950775_sardar02

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: تا عدالت خواهی موضوع اصلی سیاست های اقتصادی نشود، رفع تحریم معجزه نمی کند.

احمد توکلی با حضور در همایش «اقتصاد مقاومتی در پسابرجام» که در دانشگاه اراک برگزار شد، اظهار داشت: تا زمانی که روش اداره کشور به قاعده عقل و علم متکی نشود، رفتار حاکمان از تجمل گرایی و اشرافیت خارج نشود از تبارگرایی و جناح بازی در انتصابات دست کشیده نشود، عدالت خواهی موضوع اصلی سیاست های اقتصادی نشود و با روش ها و قوانین و سیاست های فساد و مفسدان یقه سفید مبارزه نشود و کشمکش سیاسی و اجتماعی جای خود را به تفاهم ندهد، رفع تحریم ها معجزه نمی کند.

وی مفاهیم اقتصاد مقاومتی و پساتحریم را تشریح کرد و در تریبون آزاد به پرسش های دانشجویان و اساتید حاضر در جلسه پاسخ داد.توکلی تصریح کرد: گرچه تورم روند کاهشی پیدا کرده اما هنوز نسبت به نرخ چهار تا پنج درصدی جهانی بالاست. این مهم خود معلول علت های بسیاری است و در سیاست هایی که دولت منتشر کرده، تورم حاصل تحریم نفتی و بانکی بیان شده است.نماینده تهران در مجلس تاکید کرد: علاوه بر عامل تحریم عوامل سیاستی و ساختاری دیگری نیز موجب تورم می شود عدم اعتماد به آینده سیاست ها گریبانگیر سرمایه گذار می شود، روند سرمایه گذاری نیز در کشور رو به کندی می گذارد و این مهم باعث کاهش تولید و اشتغال می شود و در نهایت تورم را به دنبال می آورد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با کاهش درآمد نفتی، بودجه کاهش پیدا کرده و دولت در هزینه کردن دچار مشکلاتی از جمله بدهی به اقشار مختلف جامعه و کاهش بودجه های عمرانی می شود. توکلی افزود: کاهش بودجه دولتی و خصوصی در اشتغال اثر منفی می گذارد و ارائه خدمات دولتی با مشکل روبه رو می شود، در نتیجه دولت از جهتی در اداره کشور دچار مشکل می شود از سوی دیگر با نوسان قیمت ارز ،واردات سخت و پرهزینه شده و ریسک فعالیت در این حوزه ها افزایش پیدا می کند. وی تصریح کرد: هزینه بردار شدن بازار بیمه، هزینه ناشی از کاهش کیفیت در معاملات تهاتری، هزینه نگهداری ارز، تاخیر در واردات و… همه روی قیمت واردات منعکس می شود.

توکلی بیان کرد: با برداشته شدن تحریم، این هزینه ها را متقبل نمی شویم اما رکود علل دیگری نیز دارد که تحریم فقط یکی از آنهاست. هر عاملی که هزینه تمام شده تولید را افزایش دهد، رکودزاست چراکه تولیدکننده باید پول در گردش بیشتری داشته باشد در نتیجه با کاهش تولید، عرضه کم می شود.نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه هدفمندی اقدامات راهکار اصلی این مشکلات است، اضافه کرد: افزایش قیمت ارز و نرخ بهره بانکی از عوامل تخریب کننده هستند.

توکلی با اشاره به اینکه سرمایه اجتماعی به ویژه نقش دولت، اقتصاد مقاومتی را تعریف می کند، تصریح کرد: کشش در حاکمیت و جامعه، رشد عدالت، بودجه دولت، اقتصاد دانش بنیان، ارتقای سهم نیروی کار از تولید، مصادیق اقتصاد واقعی است.وی ضمن تعریف شکنندگی در اقتصاد بیان کرد: اقتصاد بر اثر حوادث بیرونی یا درونی دچار لغزش می شود. اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که با وجود بحران های موجود قادر باشد دوباره به حالت اول خود بازگردد و ارتباطی با ریاضت اقتصادی ندارد.

توکلی ادامه داد: اقتصاد ریاضتی توصیه ای بود که صندوق بین المللی پول به منظور ایجاد تعادل در بودجه دولت عنوان کرد اما این مهم از طریق کم کردن بودجه خدمات اجتماعی حاصل می گردد که باعث فقر و بیماری و مشکلات اجتماعی بسیار می شود.این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه گفت: مقاوم سازی اقتصادی یک امر ممکن و معقول است که با کمک آن، قدرت پیدا می کنیم تا از ایجاد شوک ها پیشگیری کرده و اقدامات پیشگیرانه داشته باشیم. توکلی با بیان اینکه مقاوم سازی اقتصادی یک امر سیاست بنیان است، تصریح کرد: هدف از اقتصاد مقاومتی ایستادگی در برابر تکانه های اقتصادی، تکانه های ساختاری، بلایای طبیعی و تکانه های تخاصمی است. این مشکلات به اشکال مختلف خود را بروز می دهند و موجب توقف در پیشرفت کشور می شوند.وی در ادامه با اشاره به مبحث کیفیت سرمایه اجتماعی و نقش دولت، گفت: کیفیت و طرزکار دولت، جایگاه طبقاتی و علم و عقل آن در مقاوم بودن یا نبودن اقتصاد بسیار موثر است.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: اگر سیاستمداران کشمکش داشته و حاکمان مستبد، تنبل یا عجول باشند، نتایج متفاوتی به بار می آید. اینها عوامل غیراقتصادی هستند که تکلیف اقتصاد را روشن می کنند، از این رو سیاست ها باید درست تبیین شده و به خوبی اجرا شوند. توکلی اظهار کرد: هرچه اعتماد عمومی به دانایی و توانایی دولت بیشتر باشد، به تبع آن اطمینان جهت سرمایه گذاری به دلیل مطمئن بودن از کم ریسک بودن سرمایه گذاری بیشتر شده و آسیب کمتری به اقتصاد وارد می شود.

وی رابطه اعتبار دولت با سرمایه گذاری را مثبت و مستقیم خواند و افزود: این مهم روی اشتغال و رشد تاثیرگذار است.توکلی عامل دیگر موثر بر رکود را کشمکش های سیاسی دانست و گفت: کشمکش های سیاسی به فرآیند تصمیم گیری آسیب زده و باعث می شود راه حل های مورد توافق یافت نشود. این نزاع ها موجب کم شدن اطمینان و ریسک شده و با افزایش بی اعتمادی در جامعه هزینه مبادله بالا می رود، همچنین ایده پردازی و نوآوری ها نیز جواب نداده و فعالیت های سازنده کاهش پیدا می کنند.نماینده مردم تهران در مجلس، بودجه دولت را ابزار اعمال سیاست مالی دانست و افزود: عدم رعایت علم و فن بودجه ریزی، نفتی بودن بودجه، تصمیمات خلاف عقل و تجربه و… از عوامل شکنندگی اقتصاد کشور هستند که باعث اتلاف منابع و افزایش شکنندگی اقتصاد می شوند.

توکلی در ادامه گفت: متاسفانه بودجه ای که از طریق نفت حاصل می شود، هر ساله افزایش پیدا می کند که نشان دهنده اقتصاد متکی بر نفت است. سالانه به ازای هر ایرانی ۶۰۷ دار نفت خرج می شود و دولت به نفتی بودن اقتصاد توجه نکرده است. درآمدهای نفتی در دوره احمدی نژاد از همه بیشتر بوده است. وی فساد را یکی از عوامل عدم اعتماد در هر دولتی دانست و ادامه داد: فساد، دشمن سیاست، اقتصاد، اخلاق و هر دینی است و موجب قانون گریزی شده و تحت عنوان سوءاستفاده از قدرت عمومی برای مقاصد خصوصی تعریف می شود. توکلی قالب های متفاوت تاثیر فساد را رفیق بازی، تبارگرایی، حمایت ویژه، ویژه خواری و تجارت ویژه برشمرد.

وی با اشاره به تاثیر این نوع فسادها تاکید کرد: به نامزدهایی که برای تبلیغات انتخاباتی هزینه های هنگفتی صرف می کنند، رای ندهید چراکه این افراد برای رسیدن به منصب نمایندگی حریص هستند و فعالیت آنها در مجلس نیز بر همین مبنا خواهد بود.توکلی خاطرنشان کرد: فساد، سرمایه گذاری مستقیم خارجی را دفع می کند و ۴۳ درصد شاخص ریسک سرمایه گذاری مربوط به فساد است.نماینده مردم تهران با طرح این پرسش که در فساد سیاسی سیستمی چه جرمی واقع می شود، افزود: جرم یقه سفیدها در این سیستم رخ می دهد.

این نوع فساد به مرحله ای از فساد اقتصادی گفته می شود که دستگاه های مسوول اقتصادی خود به فساد آلوده می شوند؛ مثل دستگاه های قضایی و اجرایی، مجلس، نیروی انتظامی و…. وی تصریح کرد: یقه سفیدها در مقابل یقه آبی ها قرار دارند و کلاهبرداری آنها در قراردادهایشان روی می دهد. این مهم باعث رواج فقر، فحشا، طلاق و مصرف مواد مخدر می شود. به گزارش تابناک،دانشجویان و اساتید حاضر در همایش در بخش تریبون آزاد پرسش های خود را در رابطه با مسایل اقتصادی روز مطرح کردند و توکلی پاسخ های مربوطه را ارائه داد.توکلی در ادامه این نشست پس از سخنرانی با محوریت اقتصاد مقاومتی، در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه اراک در بخش تریبون آزاد به پرسش های دانشگاهیان پاسخ داد.

 

منبع: روزنامه جهان صنعت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0