منو

1282595_194

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، با بیان اینکه تمام سعی مجلس رساندن لایحه شفاف‌سازی منابع مالی انتخابات برای انتخابات اسفند ماه است، گفت: در شرایط کنونی هیچ فرمول و قانونی برای نحوه و میزان هزینه‌کرد منابع مالی در عرصه انتخابات وجود ندارد و این هزینه‌کرد بدون چارچوب موجب بروز مفاسد اقتصادی و سیاسی در کشور شده است.

محمدجواد کولیوند در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ارائه لایحه شفاف‌سازی منابع مالی انتخابات از سوی دولت به مجلس، گفت: این لایحه در هفته‌ای که سپری شد در صحن علنی اعلام وصول شده و قرار است که از سوی هیأت رئیسه مجلس مشخص شود که این لایحه در کدام یک از کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نماینده مردم کرج و آسارا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تمام سعی مجلس رساندن لایحه شفاف‌سازی منابع مالی انتخابات برای انتخابات اسفند ماه است، افزود:‌ در صورت واگذاری این لایحه به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، اعضای این کمیسیون سعی می‌کنند که ظرف مدت یک هفته این لایحه را به صحن علنی مجلس ارجاع دهند.

وی گفت: در شرایط کنونی هیچ فرمول و قانونی برای نحوه و میزان هزینه‌کرد منابع مالی در عرصه انتخابات وجود ندارد و این هزینه‌کرد بدون چارچوب موجب بروز مفاسد اقتصادی و سیاسی در کشور شده و اذهان مردم را نسبت به فضای سالم این عرصه مخدوش می‌کند.

کولیوند ادامه داد: در قانون انتخابات که اخیرا در مجلس اصلاح شد، کمیته‌ای برای نظارت بر نحوه تبلیغات در انتخابات ایجاد شده، که این کمیته با اتکا به لایحه شفاف سازی می‌تواند از بروز بسیاری از مفاسد و تخلفات جلوگیری کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: در این لایحه برای جلوگیری از بروز فساد، منابع مالی و هزینه های انتخاباتی به درستی دیده شده، به طور مثال در لایحه ذکر شده است که  دارایی شخصی داوطلب، کمک های مستقیم احزاب و تشکل های سیاسی دارای مجوز معتبر و کمک های اشخاص حقیقی ایرانی بخشی از منابع مالی است، البته باید سوابق افراد و گروه‌ها برای تأمین مالی نامزد انتخاباتی مشخص شود.

کولیوند افزود: همچنین در لایحه آمده است که هرگونه کمک بیگانگان اعم از دولت ها و اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع و تخلف است، از این‌رو این لایحه نشان می‌دهد که تمام ابعاد در آن دیده شده است.

منبع: خانه ملت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0