منو

fd7837082f03bc78d5b70515e05b1102

۱- یکی از مفاسد عمده در فعالیت های بورس که باعث تولید ثروت نامشروع، از بین رفتن منافع سهامداران و کاهش اعتماد به سازمان بورس کشور می گردد، مدیریت قیمت سهام شرکت ها می باشد.
۲- چنانچه در مرحله حراج حق تقدم ها، قیمت سهام به نفع یک شرکت خاص که خود جزء سهامداران عمده باشد مدیریت گردد و از طرفی شرکت متعهد و مسئول پذیره نویسی حق تقدم های استفاده نشده باشد، این عملکرد دارای فساد است.
۳- وقتی برخی معامله گران، تعمدا سعی در فروش سهم با قیمت های منفی و جلوگیری از رشد منطقی قیمت می کنند، نشانه از قصد و نیت بازیگران و دست های پنهان برای تاراج حق تقدم ها می باشد.
۴- ارائه و افشای سود تقسیمی شرکت ها، تأثیر مستقیمی بر روی رشد ارزش سهام شرکت می کند. وقتی هیأت مدیره های شرکت های دولتی یا شبه دولتی از انتشار آن جلوگیری به عمل می آورند، نشانه ای از بازیگری غیرقانونی برای تأثیر در ارزش سهام است.
۵- توصیه می شود سازمان بورس از صدور مجوز حراج حق تقدم قبل از افشاء اطلاعات مربوط به تعدیل ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری جلوگیری نموده و شناسایی با دست های پنهانی که قیمت سهام برخی شرکت ها را با چینش خاص سفارشات فروش مدیریت می نمایند را دستور کار خود قرار دهد.

 

نویسنده: سید رسول سادات نژاد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0