منو

پردیسبان

قابل توجه خوانندگان گرامی: انتشار این مطلب به معنای تأیید آن از سوی سمن نیست و سمن تنها منعکس کننده آن بوده است.

 

مجتمع توریستی تفریحی برج بین المللی کاسپین با هدف راه اندازی مجموعه ای پیشرو با نگاه به آینده و بهره گیری از هنر متخصصین ایرانی داخل و خارج از کشور، سعی دارد تحولی در صنعت ساخت و ساز کشور ایجاد نماید.
پارک برف و یخ، پارک آبی، پارک دلفین، باغ پرندگان، باغ گل، باغ موزه مینیاتور، دریاچه مصنوعی، سالن های مختلف ورزشی تفریحی و سرگرمی های کودکان و نوجوانان، رستوران گردان و ۶۰ رستوران و محل پذیرایی برای ملیت های مختلف، ۳۰۰۰ واحد اقامتی، ۵۰۰۰ واحد تجاری، سالن همایش ۵۰۰۰ نفره با اقامت چند روزه مدعوین و ۶ تالار عروسی از مهمترین کاربری های برج بین المللی کاسپین خواهد بود.
اینها بخشی از تبلیغات سایت این شرکت است . تبلیغاتی وسوسه انگیز که هرکس را به سوی خود جذب می کند و رویای دست نیافتنی اش را با آن محقق می سازد. علاوه بر این تبلیغاتی در سطح گسترده در صدا و سیما هم انجام می شد و قانونی بودن آن را قطعی می ساخت. اما پردیسبان چیست؟ و علت اینهمه تبلیغات گسترده برای چه بوده است؟

پروژه پردیسبان و آغاز ثبت نام

پروژه پردیسبان یک ساختمان تجاری ۶۶ طبقه ای است تحت عنوان برج کاسپین که قرار بود در آزاد راه تهران- قزوین و محدوده شهرستان آبیک بنا شود. و با تبلیغات گسترده ای که ابتدا در سطح استان و سپس در سطح کشوری انجام داد مردم را ترغیب به خرید سهام این پروژه عظیم کرد. در کنار این تبلیغات(که شروع آن از پاییز ۹۲ بود) شرکت با اقدامات دیگری از قبیل تور بازدید از اماکن تاریخی شهر قزوین اقدام به جلب سرمایه گذار می کرد.
پس از تبلیغات گسترده این شرکت و هجوم افراد برای خرید بخشی از سهام میلیاردی آن، به سهامداران وعده ارائه ضمانتنامه بانکی در ازای وجه واریزی هم داده می شد و سرمایه گذاران با این خیال که اصل سرمایه شان در بانک حفظ خواهد شد اقدام به خرید سهامهای بیشتر می کردند. علی رغم قولی که داده شده بود تنها معدودی از سهامداران از دریافت برگه سهام، آنهم پس از هشت ماه، بهره مند شدند و برای بقیه آنها در حد وعده باقی ماند.
به گفته یکی از سهامداران ، ارائه برگه سهام منوط به امضای قراردادی بود که تمام مفاد مندرج آن به نفع شرکت و به ضرر سهامدار بود و برای سهامدار راهی جز امضای آن نبود.

مصوبه شورای عالی شهرسازی

در مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مورخ بیست و دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ در خصوص ساخت و ساز مجموعه پردیسبان دراستان قزوین آمده است : “در اجرای بند (۵) ماده (۴) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و ماده (۴۲) آئین¬نامه نحوه بررسی و تصویب طرح¬های توسعه و عمران محلی، ناحیه¬ای، منطقه¬ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور، مصوب ۱۲/۱۰/۱۳۷۸ هیأت محترم وزیران، به استحضار می¬رساند؛ در جلسه مورخ ۰۸/۰۲/۱۳۹۳ شورای عالی شهرسازی و معماری، موضوع پروژه پردیسبان در استان قزوین ارائه گردید و نسبت به ادامه عملیات اجرایی به شرح زیر تصمیم-گیری شد.
۱- با توجه به ماده ۹ قانون ((منع فروش و واگذاری …)) و ماده ۲۱ قانون ((پیش¬فروش ساختمان))، صداوسیما نسبت به تبلیغات در رسانه ملی با اخذ مجوزهای قانونی و ملی اقدام نماید.
۲- کلیه عملیات اجرایی در محدوده پروژه اعم از عملیات خاکی و تأسیس کارگاه تا اخذ مجوز از شورای عالی شهرسازی و معماری، توسط مسئولین استان متوقف گردد.
۳- مسئولان محترم استان قزوین نسبت به هدایت موضوع در مسیر شوراهای قانونی استانی و ملی و نهایتاً ارجاع به شورای عالی شهرسازی و معماری جهت تصویب نهایی اقدام نمایند.

فروش سهام در دفتر جدید

شرکت پردیسبان با انکار این موضوع اقدام به قراردادن اسنادی در سایت کرد که به گفته خود مجوزهایی است که از کمیته ها و شوراهای استان گرفته است. ازجمله مجوزی که از شورای شهر آبیک گرفته است.
پس از نیمه فعال گشتن دفتر تهران، این شرکت اقدام به راه اندازی دفتری در مشهد کرد و اعلام شد فردی با نام … سهام شرکت را خریده است. مزیت دفتر جدید ، آنگونه که متصدیان این دفتر می گفتند، این بود که سهامدار هر زمان اراده کند می تواند سهام خود را بازخرید نموده و مبلغ پرداختیش را پس بگیرد؛ در صورتیکه این امکان در دفتر تهران وجود نداشت. با اینکه مبلغ هر سهم در دفتر جدید بالاتر از مبالغ دریافتی دفتر تهران بود، اما امکان برگشت پول در صورت عدم رضایت سهامدار باعث می شد تا عده زیادی برای خرید ثبت نام کنند. تا جاییکه این مبالغ در مدت پنج ماه از ۴۳ تومان به ازای هر سهم به ۱۲۰ تومان رسید. عده ای از سهامداران پس از نارضایتی از عملکرد دفتر جدید و وعده های عملی نشده آن، تصمیم به بازپسگیری پولهای خود گرفتند. این روال در ابتدا به درستی انجام می شد اما پس از مدتی دفتر از بازگزداندن مبالغ به صاجبانشان امتناع کرد. تا جاییکه کار به دادستانی مشهد کشیده شد. دادستانی هم با دیدن موج اعتراضها اقدام به بستن موقت دفتر کرد و صاحب دفتر نمایندگی، بازداشت شد. پس از چند روز ایشان آزاد شدند و دفتر مجدداً شروع به فعالیت کرد و متعهد شد تا مبالغی را که از سهامداران شاکی دریافت کرده بود در قالب حواله هایی که از یک موسسه اعتباری صادر می شد آنهم به مبلغی پایین تر و به تاریخ چند ماه بعد از صدور سند پرداخت نماید. بسیاری از حواله ها به علت کمبود نقدینگی برگشت خورد و تنها معدودی از آنها پاس شد و بدین ترتیب دفتر مشهد هم بسته شد.

ارائه شماره حسابهای مختلف برای فروش سهم و وعده های شرکت جهت راضی نگهداشتن صاحبان سهام

طبق گفته تعدادی از سهامداران در بررسی اسناد مالی شرکت پردیسبان مشخص شد شماره حسابهایی که اعضای شرکت برای واریز پول ،جهت خرید سهام، ارائه می دادند متعلق به شرکتهای دیگر این مجموعه و یا حتی حسابهای شخصی خودشان بود برای مثال در دفتر شرکت ایستا بهارستان شرق برخی از اعضای هیأت مدیره شخصاً اقدام به فروش سهام به مردم می کردند.پس از محرز شدن کلاهبرداری آنها، شرکت تعطیل شد و اعضا با تعویض محل خود اقدام به تأسیس شرکت دیگری تحت عنوان خورشیدسازان شرق کردند.
پس از نافرجام ماندن پروژه کاسپین و توقف آن، شرکت پردیسبان وعده هایی به سهامداران داد مبنی بر اینکه آنها به غیر از این پروژه،۱۴ پروژه دیگر نیز در دست احداث دارند و می توانند سهامداران را در سود این پروژه ها سهیم کنند . پروژه هایی در شهرهای نور، رامسر، لاهیجان، واحدهای تجاری در شیراز و رباط کریم و حتی شهرستان آبیک و… و سهامداران پروژه های دیگر را هم ترغیب به خرید سهام پروژه پردیسبان کردند. از جمله این شرکتها، شرکت خورشیدسازان شرق بود . هنگامیکه این شرکت نتوانست به وعدهای خود مبنی بر ارئه اسناد زمینهای واقع در شهرستان چمستان عمل کند به سهامدارانش اعلام کرد که ارزش زمینشان را سه برابر کرده و سهام پردیسبان را در اختیارشان خواهد گذاشت. در حلیکه هیچکدام از این وعده ها هم عملی نشد.
تهاتر زمین به قیمت هر مترمربع ۳۸ میلیون تومان
پس از ناکامی در تکمیل پروژه کاسپین، در اردیبهشت ماه ۹۴، پردیسبان اقدام به تهاتر زمینی در کنار زمینهای پروژه قبلی نمود. و مبلغ هر مترمربع از این زمینها را ۳۶ میلیون تومان تعیین کرد. بدین صورت که سهامداران می توانستند مقدار سهام خود را که دارای مبلغ مشخصی است با چند متر از این زمینها معاوضه کند. به طور مثال اگر شخصی سهامی به ارزش ۷۲ میلیون تومان خریده باشد می تواند آنرا با تنها دو متر از این زمین تهاتر،معاوضه، کند. مسلما این به اصطلاح فرصت هم تنها نصیب کسانی می شد که دارای برگه سهام بودند،یعنی ۳۰۰۰ نفر از ۸ تا ۹ هزار نفر سهامدار. آنان پیش بینی کردند ماهانه مبلغ یک میلیون و نهصد هزار تومان به نرخ فروش اضافه گردد. ده روز بعد اطلاعیه ای منتشر شد مبنی بر پیشرفت خارق العاده عملیات واحدهای تجاری و افزایش قیمت هرمترمربع زمین به ۳۸ میلیون تومان. در جایی دیگر عنوان شده است “شرکت بعد از ۶۰ ماه هر متر واحد تجاری را حداقل ۱۰۰ میلیون تومان خریداری می کند و چنانچه ارزش یک متر تجاری بعد از این مدت به بیش از این مبلغ باشد،که قطعاً اینطور می باشد، ارزش اضافه متعلق به خریدار است”. ضمناً این شرکت مدعی است که دستور تهاتر این زمینها را از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اخذ کرده است؛ در حالیکه این کمیسیون آنرا نفی می کند.

 

بررسی شکایت در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس

 

در تاریخ ۲۶/۸/۹۴ پس از پایان جلسه بررسی شکایت پردیسبان، آقای افضلی فرد، عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، در پاسخ به شاکیان پرونده این پروژه به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد: “اولاً در ازای دریافت پول، سند برگ سهام به آنها داده نشده بود و فقط فیش واریزی در اختیار ایشان بود. پی¬گیری¬های مکرر سهامداران هم به نتیجه¬ای نرسیده بود. شکایت این افراد هم از صاحبان پروژه پردیسبان بوده، هم از قوه قضائیه بوده و هم، مجدداً از صاحبان پروژه پردیسبان بوده بخاطر سوءاستفاده از نام و عنوان کمیسیون اصل ۹۰ . مقرر شد اولاً کمیته¬ای تشکیل شود به صورت میدانی تا از پروژه¬های قزوین و مشهد بازدید کند و از طرفی مجموعه عملکرد مسئولین در این استان را بررسی کند.
مسئولین بعضی از این استان¬ها هم اعلام کردند که ۱۰۰۰میلیارد از اموالشان شناسایی شده است.
پس از شناسایی طبیعتاً این اموال در اختیار کسانی قرار می گیردکه ثبت¬نام کردند و الآن خود را مال¬باخته می¬دانند .”

 

آخرین بررسی وضعیت شرکت های پدیده و پردیسبان(۱۸/۹/۹۴)

 

یک نماینده مجلس درباره آخرین وضعیت پیگیری شرکتهای پدیده و پردیسبان در مجلس توضیح داد و گفت حسابرسی این شرکتها تازه آغاز شده و زمان زیادی برای روشن شدن وضعیت مالی آنها طول می کشد.


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0