منو

محسن جلواتی رئیس کارگروه آموزش دیده بان شفافیت و عدالت از تشکیل کمیته مشترک میان کارشناسان دیده بان و سازمان پرورش استعدادهای درخشان به منظور جلوگیری از تخلفات احتمالی آتی در آزمون های سمپاد و همچنین بررسی آزمون ورودی تیزهوشان پایه ششم به هفتم در سال ۹۹ خبر داد .

به دنبال ارسال نامه هفته گذشته احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت  و انتقاد وی نسبت به عملکرد خلاف قانون مسئولان سازمان پرورش استعدادهای درخشان، روز گذشته جلسه ای به درخواست رئیس سازمان استعدادهای درخشان و با حضور دکتر احمد توکلی و اعضای کارگروه آموزش دیده بان شفافیت و عدالت برگزار شد.

در این باره روابط عمومی دیده بان شفافیت و عدالت مصاحبه ای با محسن جلواتی رئیس کارگروه آموزش دیده بان شفافیت و عدالت در مورد چگونگی برگزاری جلسه و پاسخ سازمان نسبت به این تخلف ترتیب داده است .

جلواتی گفت: در همان زمان که آزمون ورودی پایه ششم به هفتم تیزهوشان سال ۹۷ برگزار شد شکایتی به دیده بان شفافیت و عدالت واصل گردید که بلافاصله در دستور کار کارگروه آموزش قرار گرفت. پس از بررسی های دقیق و اثبات کپی بودن حدود ۹۰ درصد سوالات در امتحان مذکور، دیده بان در جلسه ای فوری با وزیر وقت آموزش و پرورش ،جناب آقای بطحایی، موضوع را به اطلاع ایشان رساند . ایشان ضمن تایید مساله نسبت به جبران این تخلف قول مساعد دادند. اما متاسفانه بر خلاف تعهد ایشان هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفت و موارد خلاف وعده ایشان  به اطلاع رئیس‌جمهور محترم رسانده شد.

وی ادامه داد: متاسفانه همین نوع تخلفات در برگزاری آزمون ورودی مدارس تیزهوشان در سال ۱۳۹۹ نیز تکرار شد که رئیس فعلی سازمان و معاونین ایشان در خصوص اشکالات وارده به امتحان مذکور صحه گذاشتند و در جلسه روز گذشته توافق نمودند تا موضوع پذیرش آزمون ۱۳۹۹ در کمیته مشترک فی‌مابین دیده بان شفافیت و عدالت و سازمان استعدادهای درخشان مورد بررسی و بازنگری مجدد قرار گیرد.

رئیس کارگروه آموزش دیده بان شفافیت و عدالت درخصوص بی عدالتی وارد شده در آزمون ششم به هفتم سال ۹۷ که موجب می شود برخی دانش آموزان غیرمحق بدون نیاز به شرکت در آزمون استاندارد امسال پذیرفته شوند ، گفت: در این مورد باید شخص وزیر آموزش و پرورش و شورای عالی آموزش و پرورش پاسخگو باشند و موضوع از حد اختیار سازمان استعدادهای درخشان خارج است و لازم است در این باره دستگاه های نظارتی به مساله وارد شوند.

وی در ادامه به چرایی آشکار شدن منابع برخی المپیادها پیش از برگزاری امتحانات اشاره کرد و اظهار داشت: برخی افراد سودجو و البته مطلع به منظور تبلیغ کلاس ها و فروش کتاب های خود علنا و به کرات اقدام به معرفی نام طراح سوال های سمپاد و المپیاد در شبکه های مجازی کردند که در این مورد نیز از دستگاه نظارتی و امنیتی درخواست می شود تا با ورود به موضوع نسبت به شناسایی سرشاخه های این جریان در موسسات ، انتشارات ، فضای مجازی و سازمان پرورش استعدادهای درخشان پرداخته و با معرفی متخلفان به مراجع قضایی هرچه سریعتر این مفسده ها را که طبق گفته رئیس سازمان استعدادهای درخشان حیثیت نظام آموزشی کشور را هدف قرار داده است، برچیده شود.

جلواتی ادامه داد: بنا شد تا درخصوص این موضوع در آینده گزارش‌های رسیده به دیده بان به اطلاع رئیس محترم سازمان استعدادهای درخشان برسد تا از طریق مبادی ذیربط اقدام شود.

وی در خصوص آزمون پیش روی ورودی مدارس سمپاد گفت: آزمون مدارس سمپاد امسال در تاریخ های بیستم و بیست و یکم ماه ماه جاری برگزار می گردد و امیدواریم طبق سخنان رئیس و معاونین سازمان پرورش استعدادهای درخشان مبنی بر دقت در برگزاری آزمون ، توجهات لازم صورت گیرد و دیگر شاهد بروز تخلفات و اشتباهات همانند سالهای گذشته نباشیم.

رئیس کارگروه آموزش دیده بان شفافیت و عدالت بیان داشت: طبق اعلام رئیس سازمان پرورش استعدادهای درخشان، در کلان شهرها حدود ۵۰ درصد از پذیرفته‌شدگان پایه دهم  سال جاری از داوطلبان خارج از سمپاد خواهند بود و نیم دیگر دانش آموزان فعلی سال نهم مدارس سمپاد بدون آزمون و صرفاً بر اساس حد نصاب معدل ۱۶ در متوسطه دوم پذیرش خواهند شد. صرف نظر از خلاف عدالت بودن این روش به ویژه در مورد ورودی های ششم به هفتم، سال ۹۷، حفظ این نسبت ها از نکات قابل تامل در نظارت ها و بررسی های بعدی باید باشد.

جلواتی در پایان اظهار داشت: خواست دیده بان، شفاف سازی در زمینه چگونگی و ضوابط پوشش کسری پذیرفته شدگان  مدارس سمپاد می باشد که طبق ادعای مسئولین سازمان استعدادهای درخشان در تهران حدود ۵۰ نفر هستند.

۰۲آبان ۱۳۹۴

درباره سمن

منتشر شده در تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۴ - ساعت: ۱۸:۴۵ بعد از ظهر درباره سمن
کد خبر: 2792

باسمه تعالی اساسنامه مؤسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت تاریخ تاسیس: ۲۱/۰۶/۱۳۹۴ مجمع عمومی امنا   فصل اول – کلیات و اهداف: ماده ۱ نام سازمان مردم نهاد مورد نظر مؤسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت است که در این اساسنامه به لحاظ رعایت اختصار «مؤسسه» نامیده می‌شود. ماده ۲ نوع فعالیت سازمان:  کلیه فعالیت‌های مؤسسه غیرسیاسی […]

۰۲آبان ۱۳۹۴

درباره سایت سمن

منتشر شده در تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۴ - ساعت: ۱۸:۵۵ بعد از ظهر درباره سمن
کد خبر: 2797

  سند چشم انداز فعالیت ها و اقدامات درگاه الکترونیکی سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت   به منظور ایجاد و تأسیس رسانه تعاملی با هدف برقراری ارتباط دوسویه با جامعه، جهت تأمین برنامه اطلاع‌رسانی و آگاه‌ سازی عمومی سازمان مردم نهاد دیدبان شفافیت و عدالت، سمن نسبت به تأسیس درگاه اختصاصی خود با […]

۰۵آبان ۱۳۹۴

آغاز فعالیت سازمان مردم نهاد “دیده بان شفافیت و عدالت”    در نشست خبری با حضور احمد توکلی، محمدحسین حسین زاده بحرینی واحمد امیرآبادی فراهانی سه تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی  سازمان مردم نهاد” شبکه دیده بان شفافیت و عدالت” به صورت رسمی اعلام موجودیت کرد. به گزارش خبرنگار الف، احمد توکلی نماینده مردم […]

۱۲آبان ۱۳۹۴

  احمد توکلی ، رئیس هیأت مدیره سازمان مردم نهاد “دیدبان شفافیت و عدالت”، طی نامه ای به محمد شریعتمداری معاون رئیس جمهور نسبت به تلاش وزارت صنعت و معدن و تجارت برای خارج شدن محصولات پتروشیمی از بورس هشدار داد. متن این نامه به شرح زیر است: «بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر […]