منو

پنجشنبه گذشته در همایش سالانه موسسه دیده بان شفافیت و عدالت پرده از پروندهایی برداشته شد که یک شرکت با کارت بازرگانی صوری با یک فساد سیستمی و قاچاق سازمان یافته مبادرت به قاچاق کیف و کفش با برندهای مشهور به ارزش صدها میلیارد تومان و جریمه چند هزار میلیارد تومانی نموده که قطعاً در تاریخ مبادی رسمی کشور کم نظیر بوده است.

پنجشنبه گذشته در همایش سالانه موسسه دیده بان شفافیت و عدالت پرده از پروندهایی برداشته شد که یک شرکت با کارت بازرگانی صوری با یک فساد سیستمی و قاچاق سازمان یافته مبادرت به قاچاق کیف و کفش با برندهای مشهور به ارزش صدها میلیارد تومان و جریمه چند هزار میلیارد تومانی نموده که قطعاً در تاریخ مبادی رسمی کشور کم نظیر بوده است.

قاچاق سازمان یافته کیف و کفش به ارزش صدها میلیارد تومان

به گزارش بولتن نیوز، بدنبال تماس با مهندس جلواتی قائم مقام آن دیده بان و ارائه گزارش تکمیلی از سوی نامبرده مشخص شد که بدنبال پیگیری موسسه و گزارش سازمان بازرسی کل کشور، اعلام جرمی از سوی مقامات مبادی رسمی کشور علیه شرکت آ.ع صورت گرفته که حاوی نکات حیرت انگیز است و تامل در بند بند شکایت و گزارش تکمیلی دیده بان، ابعاد گوناگون این فساد سازمان یافته را آشکار می سازد.

اولین نکته میزان جریمه و ارزش کفشهاست. ارزش و بهای مال از بین رفته کالا حدود ۷۰۰ میلیارد تومان است و با توجه به اینکه میزان جریمه کالا حداقل سه برابر است جریمه کفش و پوشاک متعلقه افزون بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان است.

توجه به این پرونده نگاه ویژه می طلبد بخصوص اینکه این جریمه تنها مربوط به ۳۵ فقره اظهارنامه است و اظهارنامه های شرکت به تعداد ۱۱۱ فقره بوده که بقیه متعاقباً اعلام جرم میشود. ارزش و جریمه همه حدود ده هزار میلیارد تومان است که نشان میدهد قاچاق این پرونده در تاریخ مبادی رسمی کشور و حتی کشور بی سابقه است. لذا برای جلوگیری از تکرار چنین پرونده هایی باید به ابعاد آن توجه ویژه داشته باشیم.

قاچاق سازمان یافته کیف و کفش به ارزش صدها میلیارد تومان

قاچاق سازمان یافته کیف و کفش به ارزش صدها میلیارد تومان

اولین نکته حائز اهمیت این است که وقتی اظهارنامه ها مربوط به سال ۱۳۹۴ است، چرا در تشخیص قاچاق و اعلام جرم ۵ سال تعلل شده تا عوامل اصلی قاچاق متواری شوند. لذا باید مقامات قضائی رسیدگی کننده به آن ورود کنند که آیا ترک فعلی صورت گرفته یا خیر؟

وقتی در سال ۹۵ برای ۵۱ فقره اظهارنامه از سوی بازبینی مبادی رسمی کشور ایران ۱۵۰ میلیارد تومان قطع مرور زمان صورت میگیرد ولی اعلام جرمی از سوی مقامات ذیربط صورت نمیگیرد و یا حتی مواد ۷ و ۸ قانون مبادی رسمی کشور بر جلوگیری از فعالیت شرکت متخلف صورت نمیپذیرد حکایت از فساد سازمان یافته و تبانی آشکار در این پرونده میباشد.

وگرنه چگونه ممکن است صاحب کالا بدون تبانی بتواند کفش کلارک که برند معروف است و ارزش وارداتی آن ۶۰ الی ۱۵۰ دلار است را با ارزش نازل کمتر از ده دلار از مبادی رسمی وارد کند و پرونده در ۵ سال گذشته بدون اقدام موثر و صرفاً در حد کاغذبازی باقی بماند؟

براین اساس بنظر نمیرسد که اراده‌ای در مبارزه با قاچاق کالا از مبادی رسمی وجود داشته باشد. لذا پیشنهاد میشود که ابعاد گوناگون این فساد سیستمی در یک کارگروه تخصصی و ارائه مستندات از سوی دیده‌بان بررسی تا ضمن شناسائی متخلفین اصلی مبادی رسمی کشور و غیرمبادی رسمی کشور، از تکرار چنین فساد جلوگیری شود.

البته بد نیست در انتها هم یادی کنیم از سامانه‌ای که قرار بود مانع از ورود غیرقانونی انواع کالا از مبادی رسمی کشور شود. سامانه‌ی جامع که پول بسیاری را وارد جیب پیمانکار و شرکت طراح کرد اما عملا هیچ کاربردی نداشت. به نظر می‌رسد مسئولین مربوطه باید تامل جدی د خصوص این سامانه داشته و یا عملکرد آنرا بهبود ببخشند یا پول هنگفتی که بابت خرید آن پرداخت کرده را پس گرفته و صرف سامانه‌ی کارآمد دیگری کنند.

۰۲آبان ۱۳۹۴

درباره سمن

منتشر شده در تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۴ - ساعت: ۱۸:۴۵ بعد از ظهر درباره سمن
کد خبر: 2792

باسمه تعالی اساسنامه مؤسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت تاریخ تاسیس: ۲۱/۰۶/۱۳۹۴ مجمع عمومی امنا   فصل اول – کلیات و اهداف: ماده ۱ نام سازمان مردم نهاد مورد نظر مؤسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت است که در این اساسنامه به لحاظ رعایت اختصار «مؤسسه» نامیده می‌شود. ماده ۲ نوع فعالیت سازمان:  کلیه فعالیت‌های مؤسسه غیرسیاسی […]

۰۲آبان ۱۳۹۴

درباره سایت سمن

منتشر شده در تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۴ - ساعت: ۱۸:۵۵ بعد از ظهر درباره سمن
کد خبر: 2797

  سند چشم انداز فعالیت ها و اقدامات درگاه الکترونیکی سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت   به منظور ایجاد و تأسیس رسانه تعاملی با هدف برقراری ارتباط دوسویه با جامعه، جهت تأمین برنامه اطلاع‌رسانی و آگاه‌ سازی عمومی سازمان مردم نهاد دیدبان شفافیت و عدالت، سمن نسبت به تأسیس درگاه اختصاصی خود با […]

۰۵آبان ۱۳۹۴

آغاز فعالیت سازمان مردم نهاد “دیده بان شفافیت و عدالت”    در نشست خبری با حضور احمد توکلی، محمدحسین حسین زاده بحرینی واحمد امیرآبادی فراهانی سه تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی  سازمان مردم نهاد” شبکه دیده بان شفافیت و عدالت” به صورت رسمی اعلام موجودیت کرد. به گزارش خبرنگار الف، احمد توکلی نماینده مردم […]

۱۲آبان ۱۳۹۴

  احمد توکلی ، رئیس هیأت مدیره سازمان مردم نهاد “دیدبان شفافیت و عدالت”، طی نامه ای به محمد شریعتمداری معاون رئیس جمهور نسبت به تلاش وزارت صنعت و معدن و تجارت برای خارج شدن محصولات پتروشیمی از بورس هشدار داد. متن این نامه به شرح زیر است: «بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر […]